"Опасни електрически кабели заливат българския пазар. Те се внасят от Турция, Северна Македония, Китай, Босна и Херцеговина. Използват се най-вече при изграждане на електрически инсталации за жилищни, търговски и други обекти за обществено ползване. През последните години нараства търсенето им и поради бума в строителството" предупреждават от Българската асоциация на електротехниката и електрониката (БАСЕЛ).
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Експертите алармират, че тези стоки трябва да отговарят стриктно на стандартите за производство. Компромис в качеството води до повреди в електрическите инсталации, предизвика пожари и застрашава човешкия живот.
"Кабели от внос преминават българската граница с официални документи. Кабелите-„менте“ обаче не се отличават външно по нищо от „истинските“. Строители, проектанти и потребители няма как да разберат кои са с риск от причиняване на аварии и опасност за здравето, твърди още асоциацията. ОЩЕ: Откраднаха кабел на Министерство на отбраната
Предложенията на асоциацията
Асоциацията предлага да се създаде акредитирана лаборатория за изпитване на кабелни изделия, в която всички кабели, включително произведените в България, да се тестват за съответствие с национални и международни стандарти, и да се контролира вноса.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Според асоциацията е необходимо да се създаде нормативен документ, изискващ представяне на сертификат за съответствие със стандарта за производство, издаден от местна лаборатория на българска митница при внос на електрически кабели.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
От БАСЕЛ настояват и в България да се въведе задължителната сертификация и контрол на вноса на кабелни изделия от трети страни чрез редовни проверки. Така и българите ще купуват безопасни и качествени кабелни изделия за своя дом, офис или производство. Предложение с мерки за ограничаване вноса на опасни електрически кабели е изпратено и до Министерство на икономиката.
Подробности за БАСЕЛ?
БАСЕЛ е създадена преди 30 години. В асоциацията членуват 106 компании от електротехническата и електронната индустрия - производители на електрически и електронни изделия, фирми за поддръжка и ремонт, за доставка на компоненти и др. Тези компании наемат над 10 000 служители и реализират общ годишен оборот около 1 млрд. лв. От 2016 г. до днес (с изкл. на 2022 г.) електроиндустрията заема първо място по износ сред всички браншове на преработващата индустрия в България. ОЩЕ: Електроиндустрията е отново с най-голям принос в износа на България