Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Окончателно: Либерализацията на пазара на тока се отлага

25 април 2024, 15:33 часа • 7130 прочитания

Парламентът отложи с 1 година, считано от 1-ви юли, либерализацията на пазара на ток на едро. Решението беше взето със 152 гласа "за" на ГЕРБ, ДПС, "Възраждане", БСП и "Има такъв народ".

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години

35 депутати от "Продължаваме промяната - Демократична България" се въздържаха, а други 7 от групата гласуваха "против".

С приетите промени в Закона за енергетика КЕВР ще продължи да определя квоти на държавните електроцентрали за ток, произвеждан за регулирания пазар, а НЕК запазва статута си на обществен доставчик за бита до 1-ви юли 2025 година, на цени, определени от регулатора. Още: Отлагането на либерализацията едва ли ще се отрази на цените на тока

Отлагането не засяга непосредствено битовите потребители, които според действащия Закон за енергетиката се предвижда да получават ток от свободния пазар от 2026 г. Аргументите за гласуваната промяна са, че не са готови редица нормативни документи за тази стъпка.

Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"

Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна

Припомняме, че либерализацията на енергийния пазар за битови потребители е едно от условията, които България трябва да изпълни, за да получи средства по Плана за възстановяване и устойчивост.

Според действащия закон от 1 юли се предвиждаше трите електроразпределителни дружества да купуват ток от пазара, за да го продават на домакинствата, а НЕК да престане да бъде обществен доставчик. Още: Експерт за отложената либерализация на тока: Не смятам, че ще плащаме повече

Преди гласуването лидерът на БСП Корнелия Нинова предложи излизането на свободния пазар на ток да се отложи с 3 години, но идеята не беше приета.

Още: Германия отмени газова такса за съседните страни

Още: Енергийният министър: Нямаме официална информация за дерогация на санкциите върху "Газпромбанк" за Унгария

Дебатът

По време на дебатите Павела Митова от "Има такъв народ" посочи, че аргументите, с които са били направени измененията по Закона за енергетика, а именно, че трябва да получим парите по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), не дават основание да се приемат неща, които не са ни задължителни.

"Трябваше малко повече да се заложи върху едни прозрачни механизми за осъществяването на тази либерализация", смята Митова." Още: Пореден протест на миньори и енергетици: Исканията касаят и тока за домакинствата

Аз не виждам под каква форма тази подготовка ще се извърши до тези дати, които предлагате", заяви от своя страна Радослав Рибарски от ПП-ДБ и уточни, че сме в подготовка за либерализация от 2019 г.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес