Народното събрание прие на второ четене предложението на "Демократична България" за контрол над "Лукойл" при необходимост. Идеята им е заложена в Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход.
Още: Продажбите на Tesla във Франция се сринаха с огромен процент
Още: Фон дер Лайен разкри отговора на ЕС към митата на САЩ
Със законопроекта се предлага по примера на Германия и Италия да се въведе механизъм за поемане на оперативното управление върху търговци, които оперират критична инфраструктура на територията на България, в случай на установяване на обстоятелства, които застрашават националната сигурност, обществения ред и доставката на критични ресурси.
Припомняме, че вносителите неведнъж подчертаха, че това не означава национализация. Причината - евентуалното поемане на оперативния контрол означава държавата да определя политиката за действие на рафинерията, но няма да може да продава нейни активи и имущество. Още: Мирчев: Държавен контрол върху "Лукойл Нефтохим" е важна стъпка към депутинизацията на България
Предложението на "Демократична България" предвижда особеният търговски управител да се назначава за срок от шест плюс шест месеца, но да няма право да се разпорежда с имуществото на дружеството. Особеният управител ще се въвежда, ако рафинерията е нарушила правилата на Европейския съюз, на ООН или има вероятност да бъде спряно производството.
Още: Обрат с цената на петрола заради Тръмп
Още: Хванаха се за гушите: Производители и преработватели в спор за надценките
По-късно днес ще се разгледа и забраната за износ на горива на "Лукойл".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Бивш министър: Колкото повече се бави разширяването на „Чирен“, толкова по-зле за нас и за Европа