Въпреки пандемията и най-заразния досега вариант на коронавируса "Омикрон", зимните ни курорти записаха много добри резултати и туристите са дори повече, отколкото преди старта на пандемията, пише в. "Сега".
Засега оценките са за поне над 1,6 млн. туристи т.е. повече от рекордния сезон 2018 - 2019 година, когато бяха 1,628 млн. туристи. Най-слабият сезон е бил 2020-2021 г. - тогава заради пандемията имаше 950 000 туристи, основно българи. Преди година броят на туристите беше около 1,5 млн. души.
Заетостта в хотелите в ски курортите тази зима в различните периоди е била между 70 и 90%. „Завърнаха се гостите от Великобритания", отбелязаха от Съюза на хотелиерите в Боровец. В Пампорово се хвалят, че са възобновили всички чартърни програми и че интересът към ски почивка е бил много по-голям от очакваното, тъй като предварителните записвания за ски ваканция са били малко.
Най-многобройни наред с българските туристи са били тези от съседни страни - Македония, Сърбия, Гърция, Косово.
Сезонът ще завърши на 10 април в най-големите ни курорти - Банско и Пампорово. Боровец и Мальовица обаче ще работят вероятно поне седмица повече, но зависи от времето.
В Пампорово обявиха по-ниски цени на лифт картите до края на сезона. Дневната карта е намалена на 62 лв. за възрастни 49 лв. за младежи и 37 лв. за деца. За ски зона Мечи чал в Чепеларе промоционалните лифт карти струват 45 лв. за възрастни, 36 лв. за младежи и 27 лв. за деца. Допълнителни отстъпки от 3 и 20 % се предвижда за онлайн покупка на лифт карти и ски оборудване. Хотели в курорта също обявиха ценови намаления на нощувките. А на Витоша предлагат по един час безплатно обучение по ски или сноуборд за децата.
При всички тези добри новини обаче хотелиери и туроператори искат държавни помощи. Причината - прогнозите за по-лош летен сезон заради войната в Украйна. От бранша искат стимули за привличането на чужди туристи чрез удължаване и увеличение на помощта от 35 евро на седалка за чартърните полети и автобусни превозвачи, която е одобрена само до 1 юни. Настоява се за продължаване и на помощта за запазване на персонала 60/40, както и за удължаване на компенсации за високите цени за ток, газ и петрол. Правителството вече обяви, че планира да спре мярката 60/40 от юни, а компенсациите заради високите цени на тока са до края на април.