Глобалната енергийна криза може да провокира огромни инвестиции в газовата инфраструктура. Новите инвестиции могат да достигат до 42 млрд. долара в рамките на две години, показва проучване на Rystad Energy.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Сумата е над 20 пъти по-голяма от тази през 2020 г., когато само 2 млрд. долара се инвестирани в газови проекти заради пандемията. След 2024 г. обаче се очаква рязък спад заради очакванията правителствата да намалят употребата на изкопаеми горива и да се обърнат към зелената енергия.
Инвестициите в нови проекти за втечнен природен газ се дължат на засиленото търсене на синьо гориво в Европа и Азия от началото на войната в Украйна.
Същевременно анализатори посочват, че страните от ОПЕК+ до голяма степен вече са изчерпали производствения си потенциал след години, заради недостатъчно инвестиции в нов капацитет, предава Business Insider.
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Анализаторите прогнозират, че производството на газ ще се удвои до 2030 г. спрямо отчетените 4.04 трлн. куб. м. през 2021 година.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Проектите обаче са процес на разработка и няма да могат да помогнат на Европа и Азия тази зима. Инвестициите обаче ще доведат до утвърждаването на позицията на САЩ като най-голям износител на течен природен газ в света. Южна и Северна Америка ще отговарят за 30% от кумулативното търсене на природен газ до 2030 г., докато Азиатско-тихоокеанският регион ще отговаря за 25%.
Голяма част от инвестициите също са концентрирани в САЩ. Exxon Mobil и Qatar Energy инвестират 10 млрд. долара се за проекта Golden Pass LNG в Тексас. Проектът ще добави капацитет за втечняване и за пренос на газ към вече съществуващия терминал Sabine Pass. Още 13.2 млрд. долара са предвидени за проекта Plaquemines LNG в Луизиана на компанията Venture Global.
Проектите, които са одобрени или се разработват в момента, ще доведат до глобално производство, равняващо се на около 8 трлн. куб. м. природен газ на ден до началото на новото десетилетие. САЩ се очаква да извлича приблизително 2.7 трлн. куб. м., Катар – около 1.47 трлн., а Русия – 1.41 трлн. куб. м. годишно.
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни