Народното събрание прие на окончателно промени в Кодекса на труда, касаещи работата от вкъщи. Решението беше взето със 141 гласа "за" и 5 "въздържал се".
Промените бяха внесени от Министерския съвет и са част от Националния план за възстановяване, в съответствие с европейското законодателство. Целта им е да се улесни работата от разстояние и да се създаде възможност за използване на автоматизирана система за отчитане на работното време. Още: По-малко отговорности за работодателя, ако работим от вкъщи
Според новите текстове служителите, работещи от разстояние, ще имат право да не отговарят на работодателя си по време на междудневната или седмичната си почивка. Работодателите ще са длъжни да предоставят данни от автоматизираната система за отчитане на време, ако служителите им ги поискат.
В трудовия договор ще се определя мястото на работа от разстояние, като така ще се създаде възможност работодателят да контролира изпълнението на възложената задача.
Промени в последния момент
Приети днес текстове предвиждат, че с трудовия договор ще може да се уговаря повече от едно място на работа. Освен това работодателят ще може да промени мястото на работа за не повече от 30 работни дни годишно по писмено искане на работника при условия и по ред, определени с трудовия договор и/или с вътрешни актове на предприятието. Още: Сега може и от кухнята, и от спалнята, но опитва ли кабинетът да спре работата от вкъщи? Говори експерт (ВИДЕО)
Намалява се отговорността на работодателите при настъпване на трудова злополука, когато работещият от разстояние не е спазил правилата за безопасност по време на работа.
В законопроекта се правят и промени по отношение на организацията на здравословни и безопасни условия на труд. Регламентира се отговорност за гарантиране на заплатите на работниците и служителите при веригите от подизпълнители.