Ниските температури ще доведат до намаляване на овощната реколта в много райони на страната. Това коментира Живка Гроздева, член на УС на Асоциацията на овощарите в България, цитирана от "Фокус".
Още: На дъното в ЕС сме по енергийна независимост
Още: "Идват ли по-добри времена за пенсионерите": Реформа може да удвои втората пенсия
Тя допълни, че понякога след градушка щетите са толкова големи, че дълги години напред е трудно да се възстанови даденото растение. „За съжаление, в България застраховане на селскостопанска продукция няма, т.е. при нас застраховането е основно срещу градушка, като говорим за количествено, а не за качествено застраховане. Много често земеделските производители, които отглеждат плодове, остават разочаровани, защото очакват продукцията, която е увредена от градушката, да им бъде призната за щета, но това не се случва. Другият голям проблем е, че практически няма застраховка и срещу студове, измръзвания през пролетния период и слани, тъй като застраховката започва да действа около края на април, когато рискът от слана или много ниски температури през нощта е много по-малък, т.е. периодът, който е най-рисков за слани и ниски температури е краят на март до края на април“, коментира Живка Гроздева.
Тя допълни, че плодовете, които към момента се произвеждат в най-големи количества са ябълките, прасковите, кайсиите, сливите и черешите, но има и такива култури, при които производството спада, като крушата.