Западните санкции заради войната в Украйна удариха сериозно руската икономика и износителите вече действат с нетрадиционен подход - бартерни сделки като в миналото.
Още: ОББ: Индустриалното производство и строителството със спадове
Още: Управителят на Фед: Митата на Тръмп може да нанесат трайни икономически щети
Чуждестранните банки започнаха да се отказват от руските си контрагенти, след като през декември президентът на САЩ Джо Байдън заплаши да наложи вторични санкции на кредиторите, подпомагащи Москва във военните ѝ усилия. Този ход насърчи бартерната система като начин за уреждане на международни плащания, пише Financial Times. Тя става все по-популярна сред бизнеса, не само на междуправителствено ниво.
Още: Турски банки закриват все повече руски сметки заради заплахата от санкции
Като по съветско време
Връщането към бартерната система напомня за изобретателните начини, по които съветските вносители с ограничен достъп до щатския долар купуваха чуждестранни стоки. Например през 80-те години на миналия век те плащаха за вноса на Pepsi с каси водка Stolichnaya, а в един от случаите - с военни кораби и подводници, препродадени като скрап.
Още: Заради санкции на САЩ: Цената на петрола пое в нова посока
Още: Цените на бензина и дизела: Как ще вървят - настояще и близко бъдеще
Още: Пореден разбит магазин заради кражба на масло в Русия (ВИДЕО)
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Митата на Тръмп и отражението им върху родните фирми: Ново проучване
Още: Китайски сайтове за евтини стоки вдигат цените заради Тръмп
Миналия месец руският търговец на селскостопанска продукция „Астарта Агротрейдинг“ е сключил бартерна сделка с две компании в Пакистан за размяна на нахут срещу мандарини. Компанията, базирана в Саратов, ще изпрати 15 000 тона нахут и 10 000 тона леща в замяна на 15 000 тона мандарини и 10 000 тона картофи.
Друг договор предвижда размяна на 20 000 тона нахут на стойност около 14 млн. долара срещу същото количество ориз.
„Ще изпратим тези пробни пратки, за да „опитаме“ този механизъм, така да се каже. На теория, капацитетът ни е много по-голям“, казва пред Financial Times Самвел Багдасарян - директор на отдела за развитие на международния бизнес в „Астарта Агротрейдинг".
Още: Япония и САЩ на различни мнения за митата, преговорите продължават
Още: Тръмп се похвали с напредък в преговорите с Япония
Още: ОЛАФ започна разследване на измами с ребрандиран руски петрол
Снимка: iStock
Още примери
През октомври митническият отдел в руския град Екатеринбург съобщава, че е подписал бартерен договор с китайска компания, като се е съгласил да внася домакински уреди и строителни материали в замяна на ленено семе. При тази система забавяне на плащанията няма.
Още: Милиарди и все повече: Парите за патриотична пропаганда в Путинова Русия се леят
Заместник-съветникът по националната сигурност на САЩ по въпросите на международната икономика Дейлип Сингх заяви, че тагава търговия се върти основно с Китай. Според него Пекин рискува да отчужди партньорите си в Европа и Азия и няма да може да „изнася продукцията си от дефлационния срив, ако си навлече гнева на най-големите си потребители“.
Руските търговци се борят с повишения контрол дори за стоки, които не са обект на санкции. „Много банки започнаха да изискват допълнителни доказателства, че вносът в Русия няма нищо общо с армията“, казва икономистът Василий Астров, цитиран от Financial Times.
Още: Край на разследването за пране на пари срещу един от любимите олигарси на Путин