Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Над 500 фирми ще получат 200 млн. лв. за собствени ВЕИ

06 април 2023, 12:01 часа • 1606 прочитания

Предвижда се, че около 500 предприятия ще бъдат подкрепени с 200 млн. лева за изграждане на нови системи за възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) за собствено потребление по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Това каза главният директор на Главна дирекция "Европейски фондове за конкурентоспособност" (ГД ЕФК) към Министерството на иновациите и растежа (МИР) Илияна Илиева в интервю за БТА преди началото на информационния ден по представяне на процедурата "Изграждане на нови ВЕИ за собствено потребление в комбинация с локални съоръжения за съхранение на енергия в предприятията".

Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ

Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени

Илияна Илиева изтъкна, че едно от основните изисквания по процедурата е да има батерия за локално съхранение на част от произведената ВЕИ енергия. Освен това през първите 5 години предприятията ще могат да ползват произведената от тях ВЕИ енергия само за собствено потребление и няма да имат право да я продават.

Страните в ЕС ще увеличат дела на възобновяемата енергия на 42,5 %

Главният директор на ГД ЕФК обясни, че процедурата е за собствено потребление на енергия на предприятия от почти всички сектори на българската икономика и почти всички категории от гледна точка на Закона за малките и средните предприятия. По думите й има много малки изключения, като даде за пример, че производителите на електрическа енергия разбираемо са изключени от тази процедура, защото тя е за производство на ток за собствено потребление. Финансовият сектор също е изключен. В масовия случай е 50 процента собственото участие, но то може да бъде и малко по-голямо. Това ще се решава в зависимост от категорията на предприятието и региона, в който то извършва дейност, обясни експертът.

Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?

Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили

Изградените ВЕИ мощности вероятно няма да може да задоволят изцяло потреблението на предприятията, но в значителна степен би им помогнало да си намалят сметките за електроенергия, коментира още главният директор на ГД ЕФК.

Срокът за кандидатстване е до 15 май, 16:30 часа, посочи Илияна Илиева. След този час няма да бъдат разглеждани проектни предложения, които са подадени. За около 2-3 месеца ще се направи оценка на предложенията, след което ще има около 1 месец за тяхното договаряне. Проектите ще може да започнат да се изпълняват след този срок. След подаване на проектното предложение е допустимо предварително изпълнение на тези договори. Срокът за изпълнение на програмата е 18 месеца от подписване на договора.

Предвидени са 200 млн. лева, но ако има предприятия, за които няма да стигне финансиране, има възможност за осигуряване на допълнителни средства, добави главният директор на ГД ЕФК.

Основен технически показател е обемът на фотоволтаичната система. Максималната мощност е до 1 мегават, обясни държавният експерт към главната дирекция в МИР Росен Драганов по време на представянето на процедурата, което се провежда в БАН. Кандидати по нея са малки и средни предприятия и затова се счита, че тази мощност е достатъчна за техните нужди. Драганов посочи, че 75 000 лева е минималното безвъзмездно финансиране, а 1 000 000 лева е максималното. Една системата се изгражда за около 6-8 месеца, обясни експертът към главната дирекция в МИР.

Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава

Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес