Средствата, изплатени на работодателите по мярката 60/40, достигат 1.530 млрд. лева към края на третото тримесечие на тази година, сочи най-новото издание на информационния бюлетин на Националния осигурителен институт. Подпрепата за бизнеса, въведена в резултат на COVID-19 пандемията, е изплатена на общо 13 300 работодатели и засяга близо 320 000 работници.
Още: За танго трябват двама: Еврокомисар ни хвърли ръкавицата за ВЕИ и слънчева енергия
Още: Пет карти, които държи Китай в търговската война със САЩ: Анализ
По така нар. мярка 60/40, работодателите получават парични средства в определен процент от осигурителния доход на наетите от тях работници и служители, за да съхранят работните им места, вместо да прекратят трудовите им правоотношения като реакция на икономическите затруднения.
Оказва се, че след полседните промени по дизайна на мярката, резултатите са паднали приблизително двойно.
„Наред с икономическата обстановка, промените в дизайна на мярката 60/40 също имат значение за нейните непосредствени резултати. Предварителните данни към 30 септември 2021 г. показват, че общият размер на плащанията, отнасящи се за юни и юли, е намалял до 95.4 млн. лв. в сравнение с близо 220.8 млн. лв. за април и май, т.е. намаление на средномесечния разход съответно от 110.4 млн. лв. до 47.7 млн. лева.”, посочват от НОИ.
Още: САЩ се оплакват от нова форма на икономическо изнудване от ЕС
Още: Росен Христов: "Боташ" може да се предоговори
Според НОИ, намалението на средномесечния разход се обяснява с две причини.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Желязков: REBIRTH28 превръща "Бургас-Запад" в нов хъб за контейнерния транспорт в Черно море
Още: Доклад на ЕК: Влизането в Шенген спести милиарди евро разходи на България и укрепи икономиката на ЕС
„Първо, близо двойно намаление на броя на работодателите, участвали в мярката, и второ, намаление с около 27 на сто на сумата, която се пада средно на един работник и служител. От друга страна, броят на работниците и служителите (средно на работодател) се увеличава с около 15 на сто, което подсказва промени в структурата на подкрепените предприятия според числеността на работещите в тях лица.”, пише в бюлетина.
Промяната в дизайна на мярката 60/40 не води до съществени промени в разпределението на финансовата подкрепа според големината на предприятието, посочват от НОИ.
Още: "Български пощи" ще са разпределител за еврото
Още: Свилен Воденичаров: България разполага с всички необходими условия за развитие на яхтената индустрия
През цялата 2021 г. най-голям дял от средствата са насочени към работодателите, осигуряващи 250 и повече работници и служители, тъй като при тях е и най-големият дял от подкрепените работни места и осигурителният доход на работещите в големи предприятия е по-голям, което води до по-висок размер на подкрепата, падаща се на едно работно място.