Не сме готови за еврозоната и няма да ни приемат в момента, защото не отговаряме на всички условия. Ако в България от три месеца се говори за дупка в бюджета от 18 млрд. лв. и то не само за година, а за 4 години напред, очевидно това означава пълен разгром на критерия, свързан с бюджетния дефицит. При това положение страната ни би влязла в процедура на свръхдефицит. Това коментира икономистът Лъчезар Богданов в ефира на Нова телевизия.
Според него трябва да се направи нова версия на проекто-бюджет за тази година и трябва да има средносрочна перспектива, която да показва, че ние няма не просто тази година, но и в следващите години да прехвърлим 3% дефицит.
ОЩЕ: ИПИ: Вратата за еврото е отворена от 1 януари 2026 г.
Да искаме ли конвергентен доклад?
„Ако сега поискаме конвергентен доклад, аз не си представям как в него ще пише нещо добро, ако нямаме такава перспектива. Така че изпълнение на критерия и бюджет с нисък дефицит. Чак тогава трябва да се изпраща искане за доклад. В противен случай какво очакваме да пише в него?“, каза той.
ОЩЕ: Европа с най-слаб растеж: Икономическата прогноза на МВФ за 2025 г.
„На всеки две години - през май и юни, се правят доклади за всички страни, които не са в еврозоната, но са членки на Европейския съюз. Ако искаш нещо да се случи между тези две години, ти можеш да го поискаш, имаш това право. Но просто няма никакъв смисъл в момента да искаме такъв доклад, щом не сме изпълнили критерия. То това е обидно и смешно“, обясни той.
Икономистът Георги Вулджев заяви, че изобщо не сме готови за еврото, особено във фискалната част, където очевидно имаме проблеми. „Рано е да се говори за фалит, но проблемите ни са дълбоки и ако се продължава по тази траектория от последните години, наистина след няколко години може наистина да сме изправени през подобна ситуация. В момента сме в положение, което все още може да се овладее, стига разходната част на бюджета най-накрая да се оправи“, каза той.
ОЩЕ: Даниела Бобева: Трябва да поискаме доклад за влизане в еврозоната
„Нека първо да имаме разумен бюджет, а след това да се мисли за останалите неща. Личното ми мнение е, че няма смисъл да се бърза за еврозоната“, коментира той.
И допълни, че екип от икономисти правят изследване на инфлацията в Хърватия, което сочи, че в момента има отклонение нагоре. „Не знаем дали това е само временно, но е факт, че в момента инфлацията в България е два пъти по-ниска от тази в Хърватия. Там в момента ножицата се разтваря“, допълни той.
ОЩЕ: Кадиев: Не е вярно, че сме изпълнили критерия за инфлация за еврозоната
Богданов обясни, че това е така, защото Хърватия е направила някои неща, за да влезе в еврозоната, макар че не е била готова. „Тя мина през процедурата като през иглени уши. Не е добре да се правят такива неща. Трябва да отговаряш на критериите, за да влезеш, за да няма после негативни последици“, категоричен бе той.