Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Муравей Радев: Помнете ми думата, дупката в КТБ ще е под 1 млрд. лева

10 октомври 2014, 18:03 часа • 43732 прочитания

Факт е, че една група хора и институции искаха да фалират КТБ. Едната част от тези хора печели, защото се обезценяват активите на банката, които ще могат да вземат – знаете сега къде е досегашният финансов министър Петър Чобанов (бел. ред. – той е депутат от ДПС, с мандат от Монтана). По време на кризата той не си мръдна пръста, за да успокои изкуствено създадената криза, а сега „негов” синдик определя нещата, категоричен е бившият финансов министър Муравей Радев.

Още: Сабрутев защити Асен Василев: ГЕРБ са последните хора на света, които трябва да говорят за бюджет (ВИДЕО)

Още: "Тръмп въобще не се интересува от България": Нидал Алгафари за доволните политици от новата власт (ВИДЕО)

Вторият мит за кризата е, че гуверньорът Иван Искров не е виновен, а е виновен зам.-управителят Цветан Гунев. Какви закони? БНБ има достатъчно правомощия да се справи с кризата в КТБ. След десет дни ще свърши одита и, помнете ми думата, че ако изобщо има капиталова дупка, тя ще е под 1 млрд. лева. Но заради това, че толкова време КТБ не работи, дупката се увеличава, естествено, обяси Радев в предаването „Лице в лице”.

Цветан Василев категорично не може да оздрави КТБ заради олигархичния модел, който създаде вътре. Ако му бъде позволено, той не може да се справи с огромното недоверие.  Василев го разбира и в последните си изказвания той загатва, че е готов да се откаже от дела си в банката, продължи Радев. Задължително условие е БНБ да обезсили акциите на Василев и да му ги поеме. И едва след като е ясно каква е реалната дупка, КТБ да бъде предложена на някоя авторитетна институция. Например ако Citigroup дойде да вземе КТБ, няма кой да си изтегли парите. Но сега единственият толкова авторитетен източник е държавата. Банката за развитие трябва да вземе 51% дял в КТБ, а след това за останалите 49% ще дойдат много инвеститори. Могат да се поканят дори за инвеститори с влогове и депозити от над 200 хил. лева като г-н Вежди Рашидов, заяви Муравей Радев.

Омръзна ми да се приказва от политиците да не се спасява КТБ с пари на данъкоплатците. Данъкоплатците са вътре в тази ситуация и с двата краката. Ако сега я затворим КТБ, трябва да се плащат 3,6 млрд. лева гарантирани влогове. Във Фонда за гарантиране на влоговете има 2,1 млрд. лева, но на кого са тези пари – пак на данъкоплатците. Това са пари, взети от лихвите от търговските банки, за да се запълни Фонда. Данъкоплатецът е набъркан, а извън 3,6-те млрд. лева има още няколко милиарда лева, които са на фирми, на общини – какъв удар ще е фалитът на КТБ върху икономиката на България, попита бившият финансов министър. Ще тръгнат хората да си теглят парите и от други банки и какво ще стане тогава, добави той.

Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му

Още: Основните въпроси пред новия кабинет: Регулатори, зам.-министри и един областен управител на Кърджали

Третият проблем на КТБ е олигархичният – икономико-политико-медийно кръвосмешение. Разчистването на този модел ще реши проблема, но трябват нови закони, за да не се повтори, смята Радев.

Наистина е много сложно да се каже и да се сформира правителство. Върви се към многолика коалиция, а това означава по-слабо правителство, което да не може да направи нито една реформа, коментира Радев и политическата обстановка.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес