Москва е готова да възобнови доставките на синьо гориво за Европа по тръбопровода Ямал-Европа, съобщи пред ТАСС руският вицепремиер Александър Новак, цитиран от БТА.
Още: TBI Bank ще бъде придобита от Advent International
Още: Тръмп удря с космически мита китайските соларни панели
Потоците по газопровода Ямал-Европа обикновено текат на запад, но от декември 2021 г. те до голяма степен са обърнати, след като Полша спря да купува газ от Русия и реши да разчита на синьо гориво от германските газохранилища, отбелязва Ройтерс. През май Варшава прекрати споразумението си за доставки с Москва, след като преди това отхвърли искането ѝ да плаща за газа в рубли.
Руският доставчик "Газпром" отговори като спря доставките за Полша и добави, че повече няма да бъде в състояние да пренася синьо гориво през територията ѝ, след като Москва наложи санкции на компанията, притежаваща полския участък от газопровода Ямал-Европа
"Европейският пазар остава актуален, тъй като дефицитът на газ продължава, а ние имаме възможност да възобновим доставките. Например неизползван остава тръбопроводът Ямал-Европа, който беше спрян по политически причини", отбелязва още Новак.
Още: Общинска банка представя на пазара своето ново мобилно приложение – MB-mobile
Още: Тръмп си намери виновник за бъдещи икономически провали, рейтингът му пак е надолу
Новак заяви, че Москва обсъжда с европейски потребители евентуално увеличаване на доставките на газ през Турция, след като там бъде създаден газоразпределителен център.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Обрат с цената на петрола въпреки търговската война
Още: Доходът за издръжка расте: Ето колко пари трябват месечно за тричленно семейство
Вицепремиерът подчерта, че в момента на пълна мощност работи "Турски поток" и че по украинския машрут се доставят на Европа по 42 милиона куб. м газ на денонощие - което е около една трета от договорените обеми, заявява още пред ТАСС.
Добавя също, че Русия очаква доставките ѝ на втечнен газ за Европа за тази година да достигнат общ обем от 21 милиарда куб. м.