"Всяко едно отлагане на процеса по приемане на еврото носи негативи на икономиката, но от друга страна ще ни даде възможност да довършим нещата от законодателна гледна точка."
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Това каза председателят на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова. По думите й Министерството на финансите предлага една вътрешна реорганизация и се очаква в края на тази година да влезе в парламента. На този фон банковият сектор е напълно готов.
Припомняме, че правителството подготвя законово въвеждане на еврото в България от началото на 2025 г. Предишната официално записана такава дата беше 1 януари 2024 г., но тя вече е невъзможна, след като служебното правителство не подаде доклад за изпълнението на критериите за членство в Еврозоната през февруари.
Експерти са категорични, че приемането на еврото ще донесе само позитиви на българския гражданин, но съществува и аргументът за запазване на лева.
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Още: Правителството с категорична позиция за референдума против еврото на "Възраждане"
Русинова поясни, че инфлацията и повишаването на цените не се доказва в страните, които са част от Еврозоната и определи еврото като икономическа перспектива за България. Тя обърна внимание и на важните въпроси от гражданите - за спестяванията и пенсиите. От тук нататък предстои оценката за готовността на страната, очакванията са този курс, който правителството е поело още в началото, да продължи, защото "най-сигурният начин за спазване на сроковете е един стабилен кабинет".
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
"Виждаме, че страните в Еврозоната имат механизъм, който дава сигурност на овладяване на инфлацията и лихвите. Възможността ние да влезем в тази част на европейската валута ще усили инвестициите, защото се дава сигурен пазар за много сектори", коментира още председателят на ИСС в ефира на Bulgaria ON AIR.
Още: ЗА или ПРОТИВ еврото: Какво откровено не знаем за информирано решение (ВИДЕО)
Още: Инспекцията по труда започва проверки за недеклариран труд
Още: Американските търговски камари в Европа призоваха политическите лидери за диалог
Министър Асен Василев също прогнозира загубите на бизнеса от превалутирането - между 500 млн. и 1 млрд. лв. Зорница Русинова потвърди и този факт и поясни, че това е експертна оценка. Тя все пак увери, че те като икономически и социален съвет, продължават работата по темата и наблягат на разяснението пред хората, тъй като е важно те да бъдат информирани.
"България бързо ще премине през този процес, защото сме свикнали с еврото покрай цените на колите и недвижимите имоти. Аргументът със загубата на българската идентичност веднага може да бъде оспорен - върху монетата ще бъде сложен българския символ, който ще обикаля цяла Европа", допълни тя.
Още: Еврото в България: Кой ще вдигне цените и кои са предимствата на валутата на ЕС
Русинова засегна и една от най-важните теми свързани с потенциалното ни преминаване в Еврозоната, а именно доходите на гражданите и как те ще се променят.
"Трябва да се каже, че доходите на хората няма да намалеят. Това всъщност ще спомогне за лихвените проценти на банките, те ще бъдат по-ниски. Няма да се стигне до допълнителна инфлация. Даваме възможност на фирмите в България да участват в европейския пазар", категорична е Русинова.
Още: Пиар експерт: Кампанията "против" еврото е няколко обиколки пред тази "за" (ВИДЕО)