Емилиян Гебрев не е записан като собственик на "Дунарит" в Търговския регистър – това още не е станало. Г-н Емилиян Гебрев не е собственик – към момента собственик си остава дружеството "Кемира", чийто собственик е Цветан Василев и на което са запорирани акциите от КОНПИ, видно е от Търговския регистър. Така икономическият министър Емил Караниколов отвърна на собственика на оръжейната фирма "ЕМКО" Емилиян Гебрев, който заяви, че е собственик и на „Дунарит”. Министърът отказа да коментира вчерашните обвинения на собственика на "ЕМКО", че обслужва "един добър бизнесмен и депутат" т.е. Делян Пеевски.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Всичко е публично и е в Търговския регистър, добави Караниколов, който не се съгласи, че в регистъра има бавене при вписвания на окончателно взети решения. Той не отговори твърдо дали държавата в крайна сметка продължава да иска да вземе "Дунарит", като уточни, че щяло да бъде ясно следващия петък (15 септември), когато трябвало да бъде приключен анализ относно задълженията на предприятието. Анализът щял да бъде готов другата седмица, защото имало още около 20 млн. лева задължения към други предприятия. Иначе са платени 47 млн. лева към КТБ и няма аргумент синдиците на банката да водят дела, както бяха направили заради цесии с тези кредити, стана ясно от думите на министъра. На въпрос дали при това положение има аргумент Държавна консолидационна компания (ДКК) да продължава да иска да стане заложен кредитор на "Дунарит", Караниколов отговори, че след извършеното изплащане на 47-те млн. няма такъв аргумент, но ДКК не можела да се оттегли към момента, защото от една страна е било платено, но от друга бил заведен иск, че не се дължат парите - "явно от няколко центъра се получават заповеди". "Не е логично да платиш, да подадеш иск, че не ги дължиш и на всичкото отгоре да пуснеш писмо, че искаш да се вдигне заявлението за запор, което върви в момента и няма как, тъй като го е спрял съдът, да се вдигне - то не е вписано", бяха точните думи на министъра.
Караниколов заяви, че все още има проблем със собствеността на завода, защото там е назначен прокурист, което "беше прието" от Съвета на директорите на „Дунарит”. Икономическият министър обаче подчерта, че не счита, че г-н Гебрев е извършил престъпление, като е казал, че е собственик. Не мога да твърдя дали г-н Гебрев обслужва някакви интереси и не мога да твърдя, че е застрашен националният интерес, добави министърът.
Относно думите на г-н Гебрев, че Държавна консолидационна компания (ДКК) е платила за дълговете на завода на други фирми (бел. ред. – има съмнения, че държавата е изкупила претенциите на свързаната с Делян Пеевски офшорка "Виафот"), искам да кажа, че ДКК е платила на синдиците на КТБ. Бяха извършени няколко странни акта, включително внесен иск, заради който съдът спря вписването на запора на търговското предприятие. Така ДКК не може да продължи процедурата и да стане заложен кредитор за завода, обясни министърът.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Няма 15 млн. лева, които да са преведени от Българска банка за развитие към ДКК – имахме готовност за такова нещо, но не се стигна дотам. Тези средства са предвидени за задълженията на дружеството "Авионамс", което беше поето от държавата и вече работи отлично – затова и няма нужда от допълнителна помощ, заяви Караниколов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Към момента лицензът на "Дунарит" за производство не е отнет, процедурата не е на икономическото министерство, а на служба КОС към МВР и тя не е прекратена, уточни министърът. Ще направим всичко възможно дружеството да продължи да работи, обеща той. И добави, че няма информация "ЕМКО" да е отстранило нарушенията по съхранение на боеприпаси, заради които временно му беше отнет лицензът.