"„ВМЗ-Сопот“ ЕАД, не е сключвало договор с американска компания за 155-мм снаряди". Това отговориха на 21 юли от Министерството на икономиката на въпрос на Actualno.com, а днес (1 август) потвърдиха след материал на Financial Times, в който се твърди, че САЩ са сключили такава сделка с България.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
ОЩЕ: Financial Times: САЩ вече договориха с България 155-мм снаряди за Украйна*
През юли популярният руски "Телеграм" канал "Рибар" съобщи същото, като цитира наскоро публикувани документи във Федералната система за обществени поръчки на САЩ (FZS). Цитиран бе и конкретен файл, от който става ясно, че през януари 2023 г. Министерството на отбраната на САЩ обявява, че компаниите Northrop Grumman и Global Military Products ще се състезават за поръчки на стойност 552 млн. долара за 155-мм боеприпаси до 2027 г.
Документите показват, че по-голямата част от средствата – близо 402 млн. долара - вече са били отпуснати на Global Military Products. Там е посочена и държавата, от която идват боеприпасите – България.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
ОЩЕ: Продава ли България на САЩ 155-мм снаряди, които после отиват в Украйна?
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
* След публикацията на "Рибар" от Actualno.com изпратихме въпроси на Министерството на икономиката.
Оттам ни отговориха на 21 юли, че „ВМЗ-Сопот“ ЕАД не е сключвало договор с американска компания за 155-мм снаряди. Същото важи и към днешна дата.
На въпрос дали има серийно производство на такива боеприпаси, отговорът гласи: "155-мм снаряди са произвеждани експериментално във „ВМЗ“".
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Попитани изнася ли България оръжейна продукция за Украйна през трети страни (извън военните пакети, обявени публично), от МИ отвърнаха: "От началото на 2022 г. до момента не са постъпвали заявления за издаване на разрешения за износ за Украйна. България изнася оръжие за повече от 60 държави и към всички заявления за износ и трансфер се представя сертификат за краен потребител, издаден от държавен орган. До този момент не е постъпвала информация от държавните органи на държавите-получатели, че оръжията са предназначени за Украйна".