Хазната е завършила 2020 година с 3,5 млрд. лв. Това отчетоха от финансовото министерство, цитирани от 24 часа.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
През първата кризисна година са събрани 44,3 млрд. лв. Въпреки пандемията, от данъци и осигуровки, данъчните приходи са с 567,8 млн. лв. повече в сравнение с 2019 г. Общата им сума е 35,8 млрд. лв., което е 102,7 % спрямо планираните за годината. Неданъчните приходи са 5,7% , което е малко под плана за тях- 97,9 %.
Разходите на държавата за 2020 г. са 47,8 млн. лв. Увеличението им се дължи на мерките, които държавата предприе за да минимизира ефектите от кризата, в т.ч. плащания по мярка 60/40, плащания към заетите на първа линия в борбата с пандемията, вкл. разходите за закупуване на медикаменти и ваксини, изплащане на месечни добавки в размер на 50 лева към пенсиите на всички пенсионери за месеците от август до декември, плащания към бизнеса и земеделските стопани, както и други разходи по одобрените мерки. Във фискалния резерв има 8,6 млрд. лв., депозирани в БНБ и банки и 0,1 млрд. лв. вземания от фондовете на Европейския съюз за сертифицирани разходи, аванси и други, отчитат експертите на финансовия министър Кирил Ананиев.
Хазната обаче ще излезе на плюс, макар и само с 405 млн. лв., прогнозират от финансите. За сравнение, за януари 2020 г. бе отчетено превишение на приходите над разходите в размер на 878,6 млн. лв. През първия месец на тази година се очакват 3,6 млрд. лв. приходи и помощи, което е с 2,7% , или със 131 млн. лв. по-малко от януари 2020 г. Очакваните разходи за януари са 3,2 млрд. лв., докато през миналия януари бяха 2,8 млрд. лв.
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава