С началото на новата година – на 1 януари осъмнахме с повишение на куп цени. Най-драстична разлика имаше при хляба и при бензина, но увеличение имаше и при тока и водата. ДДС за хляба отново се връща от януари, но защо цените се вдигнаха още преди да е платен реално първият ДДС? „Това се случва, защото толкова много се говореше, че всичко ще поскъпне, че накрая търговците вдигнаха цените. Не би трябвало да ги обвиняваме обаче – тяхната цел е да си максимизират печалбата. Това, което държи цените в някакъв баланс, са две неща – контрол и конкуренция“, обясни финансистът Левон Хампарцумян.
"Нескопосани опити на браншовици"
По думите му обаче и контролът, и конкуренцията, като механизми у нас са счупени, търговците могат да си позволят да вдигат цените със 7 до 10%. "Аз ако съм шеф на Комисията за защита на конкуренцията, на другия ден бих извикал търговеца да го попитам картел ли ще прави, или какво? Това са доста нескопосани опити на съответните браншовици да управляват цени", каза още Хампарцумян.
Още: Колко ще е дефицитът в Бюджет 2025 и фетишизиран ли ще е той: Анализ на икономист и банкер
Той обясни, че цените се управляват от пазарни условия и от ролята на държавата под формата на социални служби за тези, на които наистина не им стига - да им дадат достатъчно, за да могат да покрият базовите си нужди. "Търговците са в правото си да вдигат цени. Ако загубят пазарен дял или клиенти, тогава цените биха паднали", уточни финансистът.