Комисията за защита на конкуренцията забрани на Еврохолд България да придобие активите на ЧЕЗ в България. Регулаторът задълбочено проучваше сделката през последните 2 седмици.
Още: Държавата тупа топката с хартиената фабрика в Стамболийски
Още: Производителите на грозде получиха над 1 млн. лв. за борба с вредителите
Като причина за забраната е посочена застрахователната дейност на холдинга. "Нотифицираната сделка ще породи конгломератни ефекти на застрахователния пазар и на електроенергийния сектор", твърдят от КЗК.
"Планираната сделка ще доведе до съществено увеличаване пазарната мощ на концентриращите се предприятия, които ще имат възможност да действат в значителна степен независимо от своите конкуренти", посочват от регулатора.
Макар двата бизнеса да нямат нищо общо по същество, КЗК смята, че застрахователят може да злоупотребява с положението си и да удари конкурентите на ЧЕЗ на свободния пазар на ток, тъй като за да участва на енергийната борса търговецът "ЧЕЗ Трейд", а и "ЧЕЗ Електро" имат нужда от застраховки гаранции по сделките.
Още: Германско издание: Защо гръцката икономика се справя удивително добре?
Още: Последни данни: Къде е България по благосъстояние и БВП на човек в ЕС?
Отделно възобновяемите енергийни централи трябва да предоставят обезпечения в държавния Фонд "Сигурност на електроенергийната система", тъй като той покрива разликата между постиганите от тях цени на борсата, където са длъжни да продават тока си, и преференциалните, определени от енергийния регулатор.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ОББ: Услугите и строителството дърпат икономиката
Още: Цената на природния газ в Европа пресече психологическа граница
В същото време притежаваното от "Еврохолд" застрахователно дружество "Евроинс" държи близо 43 на сто от пазара на издаваните застраховки по гаранции в България.
Според регулатора сделката между "Еврохолд" и ЧЕЗ представлява заплаха за конкуренцията именно заради участието на дружествата на борсата за ток и нуждата им да предоставят пред оператора – "Българска независима енергийна борса" (БНЕБ) застраховки гаранции по сделките.
Въз основа на цялостния анализ Комисията заключава, че обединяването на опита, икономическия ресурс и пазарните позиции на концентриращите се предприятия в електроенергийния и застрахователния сектори създава предпоставки нотифицираната сделка да доведе до установяване или засилване на господстващото положение на обединената група и значително възпрепятстване на ефективната конкуренция на съответните пазари.
Още: Цената на петрола продължава да се движи в изненадваща посока
Още: Финансист: Безумията с бюджета купуват гласове
"Еврохолд приема решението на КЗК като позитивна оценка за финансовата мощ на холдинга и като потвърждение за възможностите на компанията да реализира мащабни придобивания. Това е още един аргумент холдингът да продължи да следва своята стратегия за развитие", посочват от холдинга в позиция за решението на КЗК.
Холдингът изглеждаше напълно убеден, че ще сделката ще бъде разрешена от регулатора, но Комисията изглежда беше на друго мнение. След като 3 месеца бавеше прегледа на документите по придобиването, едва броени дни след старта на процедурата КЗК обяви, че започва "задълбочено проучване". Този процес по принцип отнема 4 месеца и трудно може да се намери случай, в който да е прилаган. КЗК обаче го приключи учудващо бързо - само за 10 дни.
"Еврохолд оценява високо усилията на КЗК да извърши задълбочено проучване на придобиването за рекордно кратък срок - 10 работни дни. Холдингът вярва, че до решението е достигнато след внимателен прочит и задълбочен анализ на всички факти и обстоятелства", коментират от дружеството с доза ирония.
"Решението на КЗК несъмнено допринася за това всеки настоящ или бъдещ инвеститор в българската икономика (купувач или продавач) да има необходимото доверие в българския регулатор и по този начин да има пълна прогнозируемост на инвестиционните си планове", заключават от холдинга.
По-нататъшните стъпки на холдинга по сделката и инвестиционната му страгегия в енергетиката ще бъдат определени от надзорния съвет.
Решението на КЗК може да бъде обжалвано в 14-дневен срок пред Административен съд - София област.