Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Куп договори са сключили държавни и общински структури покрай редовните парламентарни избори

31 май 2021, 06:55 часа • 3450 прочитания

Рекорден брой договори в периода март - април 2021 година са сключили министерства, общини и държавни фирми. През април е отбелязан абсолютен рекорд, като сключените договори достигат 2196 на стойност над половин милиард лева. През май броят на договорите намалява близо 3 пъти – по последни данни възложените конракти с публично финасиране са 817. Това показва статистиката на Агенцията за обществените поръчки за броя и стойността на сключените договори по реда на Закона за обществените поръчки, пише в. "Сега".

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

С 2196 сключени договора на обща стойност 573,3 млн. лв. април е абсолютен рекордьор по активност за 2020 и 2021 година. За сравнение, през март договорите са 1680 на стойност 558,1 млн. лв. Тоест само за два месеца са подписани договори за над 1 млрд. лв. Първите 5 месеца на годината като цяло са с много по-висока активност спрямо същите месеци на 2020 г., като общата стойност на подписаните договори е за близо 2 млрд. лв. - малко под нивото за цялата 2020 г.

Дали става въпрос за наваксване на забавяния заради пандемията? Според анализа на "Сега", едва ли. По данни на АОП за цялата 2020 г. има сключени договори на стойност едва 2,1 млрд. лв. при контракти на стойност 14,9 млрд. лв. за 2019 г. Най-голям брой договори през 2020 г. са сключени през декември – 1877 на стойност 516 млн. лв., като подобно струпване в края на годината може да се обясни със стремеж да се оползотвори финансиране в рамките на бюджетната година. Така или иначе динамиката точно около вота е впечатляваща.

Припомняме, че концентрацията на финансови средства към малко на брой големи фирми е един от проблемите във фокуса на финансовото министерство и Националната агенция по приходите, като НАП започва проверки на големите получатели на публичен ресурс, а МФ очаква съгласие от министерствата да обяви най-големите получатели на поръчки и проекти по еврофондовете.

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години

Интересна е и статистиката за най-големите възложители. В списъка изпъкват Столичната община (договори за 127,6 млн. лв. ), агенцията "Държавен резерв и военновременни запаси" (132 млн. лв.), АЕЦ Колзодуй, която по начало е голям възложител, общини като Варна, Пловдив, Бургас. Покрай вота сред големите възложители на 2021 г. е и Централната избирателна комисия (ЦИК). В топ 10 на най-големите изпълнители попадат предимно компании, търгуващи с горива.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес