За да се осигури минимална пенсия от 200 лв., минималната работна заплата трябва да е 800 лв. Това каза президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов.
Още: Русия изкушава САЩ с петрол и съвместни проекти в Арктика
Още: Бразилия се присъедини към ОПЕК+
Той обясни, че размерът на пенсията за стаж и възраст е във функция от осигурителния доход на лицето.
"Ако приемем хипотезата, че едно лице, за да получава минимална пенсия, трябва да е работило цял живот на минимална работна заплата, то размерът на тази минимална работна заплата трябва да е такъв, че от осигурителни вноски да се осигури въпросната минимална пенсия. Това е истинската логика. Ако приемем днешните съотношения пенсия – заплата, би следвало минималната работна заплата, която осигурява минимална пенсия от 200 лв., да бъде 800 лв. Това е един подход за изчисляване на минималната работна заплата", каза синдикалистът.
Според Манолов моментът на обжалването на решението на съда за отмяна на минималната работна заплата от 460 лв. най-вероятно ще бъде използван от правителството, за да се състоят консултациите в НСТС по правилата и постановлението да бъде преиздадено.
Още: ЕРМ Запад е твърдо против приетия закон за финансова подкрепа на крайни клиенти
Още: Двойна санкция за една авария: EVN ще постави въпроса с компенсациите за тока в Брюксел
По думите му минимална работна заплата от 460 лв. е недостатъчна. Минималната заплата е доходът, който трябва да се гарантира на един работник, за да може той да преживява просто, а не прилично, допълни президентът на КТ "Подкрепа", предаде бтв.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Fibank подарява винетки и ваучери за гориво
Още: Окончателно: Ще има компенсации за хората, останали без ток по празниците
Той припомни, че „Подкрепа” е предложила още преди 10 г. да се въведе диференцирана минимална работна заплата по икономически дейности и да се договаря.
Това че в Европа има държави, в които няма минимална заплата, не е вярно, допълни той и обясни, че има 5-6 държави, в който това заплащане се договаря и държавата е определила тези договорности за закон.
Според Манолов проблемите у нас тръгват от пороците на приватизацията.
Още: Български производители: Порочни практики повишават цените на храните
Още: След нарушения в доставките: Промяна в цената на петрола
Ако продължаваме да унищожаваме по същия начин образователната система съвсем няма да можем да разчитаме на качествен трудов ресурс, коментира още Манолов и каза, че проблемът е не само в образованието, а и във възпитанието.
„Ние имаме тежки проблеми и в двете направления. Хората оскотяха до такава степен, че оставиха децата си на произвола на съдбата”.