Предложението ни е цялата документация и докладът на комисията за "Боташ" да отидат в прокуратурата и ДАНС. Това каза депутатът от ПП-ДБ Радослав Рибарски пред медиите в парламента. Стана ясно, че предстои предложението да бъде гласувано в пленарна зала.
Още: Заплатите, пенсиите и бюджетът: Христина Христова с анализ на състоянието на хазната (ВИДЕО)
Още: Украинските дронове спряха работата на най-голямата рафинерия в Южна Русия
"Ще призовем и сегашния министър на енергетиката Владимир Малинов като пряк участник в това договаряне, защото това е едно тристранно споразумение между "Булгаргаз", "Боташ" и "Булгартрансгаз", каза още Рибарски.
Припомняме, че през декември по предложение на БСП депутатите създадоха временна комисия, която да разгледа споразумението за доставка на втечнен газ (LNG) между "Булгаргаз" ЕАД и турската държавна енергийна компания "Боташ", както и всички газови договори, подписани в последните две години. ОЩЕ:Премиерът за договора с "Боташ": Това е успех, но не за България (ВИДЕО)
Констатациите на комисията
"Приключи работата на комисията по договора с "Боташ". Там нещата изглеждат доста притеснително. Всеки ден българската енергетика и в частност "Булгаргаз" трябва да заплаща капацитет, който се равнява на 500 хил. долара. Той обаче не се използва", каза Рибарски.
Още: Електроразпределителните дружества ще получат стотици милиони безвъзмездна помощ
Още: Кремъл призна, че продажбите на руски газ за Европа са сложни
Той даде пример с 2023 г. от възможни 14 кораба, са използвани 1 и половина. ОЩЕ: Премиерът за договора с "Боташ": Това е успех, но не за България (ВИДЕО)
"Булгаргаз" е загубил 27% пазарен дял
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Енергийният министър с първи коментар за евентуалната продажба на "Лукойл Нефтохим"
Рибарски обърна внимание, че за миналата година "Булгаргаз" губи 27% пазарен дял. "Когато си говорим за топлофикации, за спасяване на българската енергетика, от една страна "Булгаргаз" не получава дължимите му суми, от друга страна се оказва задължен с 13-годишен договор, от който само губи", добави Рибарски. ОЩЕ: Няма анализ на турския договор за газ на България: Обяснение от бивш министър
Споразумението с "Боташ"
Споразумението с "Боташ" от 3 януари 2023 г. предвижда доставка на газ през инфраструктурата на турската фирма за 1 млрд. куб.м годишно за срок от 13 години. След подписването на документите стана известно, че "Булгаргаз" не получава достъп до турската преносна мрежа, а само право да разтоварва танкери на конкретно посочен терминал и да получи същото количество природен газ на границата си, в точка Странджа/Малкочлар. В замяна българската държавна компания се ангажира да плати 3.8 млрд. лв. само за такси на "Боташ" за периода на споразумението, независимо дали внася газ, или не.