Бившият депутат Делян Пеевски бе вкаран в черния списък на САЩ по закона "Магнитски" заради значителната му роля в корупцията в България, сочи официално съобщение на Министерството на финансите на САЩ.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
Това ще има редица последствия за Пеевски, но най-сериозният удар идва от загубата на достъп до американската финансова система, тъй като е възможно това да засегне операциите на бизнесмена и в други страни.
Министерството на САЩ призовава всички правителства по света да наложат "подходящи и ефективни мерки срещу пране на пари" за да защитят международната финансова система от злоупотреба на корумпирани лица, пише в официалното съобщение за наложените санкции срещу Пеевски, Васил Божков и Илко Желязков.
Санкцията ще засегне и банките, които държат парите на уличените лица, обясни пред БНТ журналистът Симеон Гаспаров, който живее в Чикаго. "Защото ако някоя от тези банки си позволи да им даде тези пари, тази банка ще бъде санкционирана от финансовото министерство на САЩ с 3 пъти повече от парите, които те са вложили в тяхната банка. Например, ако аз съм вложил 1 милион долара, банката ще трябва да плати 3 милиона, а също така ще ѝ бъде забранено да извършва каквито и да е банкови операции", посочва Гаспаров.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
По думите му, не само в САЩ, навсякъде по света нито една банкова институция вече няма да посмее да прехвърли или да придвижи каквато и да е парична сума, защото тя моментално попада в черния списък.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Делян Пеевски има над 12 млн. лева под формата на банкови депозити, сочи декларацията му за имущество и интереси, подадена пред Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество в качеството му на народен представител. Това е последната декларация на Пеевски като депутат, като документът е подаден в края на юни миналата година. Сумите обхващат календарната 2019 година, като това е последната публична информация, която отразява официалните лични авоари на бизнесмена
Сумата е разпределена в четири депозита, като три са в България, а един в чужбина
Какъв е размерът на банковите влогове на Пеевски и откъде идват парите, четете в EXPERT.BG
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици