Китайската и българската икономика взаимно се допълват, с разширяване на отвореността на Китай, търговско-икономическото сътрудничество ще освободи още по-голям потенциал, а търсенето на висококачествени български продукти и услуги от страна на Китай устойчиво ще се повиши. Розовото масло, вината, млечните продукти, произведени в България, вече са на китайския пазар и се харесват от китайските потребители.
Това бе заявено от Джан Хайджоу, посланик на Китай в България.
България се намира на кръстопътя между Европа и Азия, България активно участва в инциативата “Един пояс, Един път”, както и в сътрудничеството 16+1.
"Приятелството между Китай и България има дълга традиция. От толкова години насам правителствата на двете държави обръщат голямо внимание върху засилване на комуникацията в областта на политиката, икономиката, търговията, културата, науката и технологиите, особено в рамките на инициативата “Един пояс, Един път” и сътрудничеството между Китай и държавите от Централна и Източна Европа 16+1, сътрудничеството между двете ни страни в различни области постигна удовлетворяващо развитие", допълни Хайджоу.
По статистически данни от китайските митници стокообменът между Китай и България през 2017 г. е 2.13 млрд. долара. с ръст 29 процента, сред тях износът от България в Китай е 960 млн. долара, с ръст 65% а вносът от Китай в България е 1.17 млрд долара с ръст 9 %. Металът мед и медните продукти са основните продукти за износ от България в Китай, през 2017 година тази сума е 590 млн. долара, увеличавайки се с 138 процента спрямо 2016г., а машините, оборудването, частите, генераторите и електронните съоръжения, както и органичните химикали са основните стоки, внесени от Китай в България, предаде Фокус.
"Главните сектори на китайските инвестиции в България са: земеделието, автомобилостроенето, IT и комуникациите, соларната индустрия. Обемът на китайските инвестици с натрупване възлиза на 400 млн. долара., а във финансовия сектор Китайската банка за развитие и EXIM BANK, имат сключени договори за кредитна линия с Българската банка за развитие, съответно на стойност 80 млн евро и 50 млн евро. В сектор туризъм над 30 000 китайци са посетили България през миналата година, освен това през месец ноември 2017г. първият Логистичен Център на земеделските продукти между Китай и ЦИЕ бе създаден в България. През същия месец Първият Китайски Културен Център в Централна и Източна Европа бе открит в София", уточни посланикът.