Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кирил Ананиев: За първи път България излиза на пазара с 30-годишни книжа

16 септември 2020, 11:46 часа • 1799 прочитания

Вчера реализирахме на международните капиталови пазари първата ни външна емисия дълг от 2016 година насам. Това стана в рамките на одобрените тавани за новоемитиран държавен външен дълг, заложени в Закона за изменение и допълнение на държавния бюджет за 2020 година, както и в обемите на Средносрочната глобална програма за емисия, ратифицирана от Народното събрание през 2016 година и актуализирана прз първата половина на 2020 година във връзка с кризата, предизвикана от глобалната пандемия от COVID-19, каза на брифинг министърът на финансите Кирил Ананиев.

Още: ЕРМ Запад мобилизира допълнителни екипи към най-тежко засегнатите от снега райони

Още: Най-забавните търсения в eMAG през 2024: от „душ любител” до „мезонет за котки”

Емисията беше обявена в два транша - 10-годишни и 30-годишни книжа. За първи път в нашата история излизаме на пазара с 30-годишни книжа. Емисията предизвика безпрецедентен интерес сред инвеститорите, което доведе до заявки, които надвишаваха над четири пъти обема, който търсехме – 2 млрд. евро. Това ни даде основания да увеличим лимита на емисията на 2,5 млрд. евро, разпределени в два транша от по 1,25 млрд. евро. Крайният резултат е уникален за досегашната икономическа история на България – постигнатата доходност можем да сравним с доходността, която постигат държави, които имат по-висок кредитен рейтинг от нашата държава, включително и държави от еврозоната, заяви Ананиев.

Очевидно доверието в страната ни е на много високо ниво. Това се потвърждава и от участващите инвеститори, които са от много висок клас. Без съмнение, успехът на емисията е резултат на дългогодишните ни усилия на поддържане на строга финансова дисциплина. В Европейския съюз ние сме на второ място по най-нисък външен дълг спрямо Брутния вътрешен продукт след Естония. Радва ни и активното участие на българските инвеститори, които придобиха 16% от общия обем на книжата. Участваха инвеститори и от Великобритания, Германия, САЩ, Нидерландия, Белгия и други държави, посочи финансовият министър.

Постигнахме доходност, която ни намалява разходите при обслужване на този дълг. Това означава, че лихвите, които ще плащаме оттук нататък, ще са много по-ниски от тези, които бяха при първоначалните ни намерения, обясни Ананиев.

Още: За по-малко от година: спестявания общо за над 4 300 000 лв. с абонамент за eMAG Genius

Още: На дъното в ЕС сме по енергийна независимост

По думите му новият външен дълг ще бъде използван за покриване на съществуващ дълг, за увеличаване на фискалния резерв, финансиране на бюджетния дефицит, както и за покриване на финансовото осигуряване на социално-икономическите мерки, свързани с COVID-19.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес