През декември 2022 г., само месеци след въвеждането на газовия интерконектор Гърция-България, капацитетът на IGB е достигнал резервиране от над 94%.
Още: Цени на жилищата в София през 2025 г.: Актуални данни
Още: Енергийната комисия отложи либерализацията на цената на тока за домакинствата
Към края на миналата година са регистрирани 11 ползватели на междусистемната газова връзка, а за периода 1 октомври - 31 декември са пренесени 4,875 млн. мегаватчаса. Това става ясно от пресцентъра на ICGB - независимият преносен оператор, който отговаря за търговската експлоатация на интерконектора.
182-километровият газопровод свързва газопреносните мрежи на Гърция и България в точките Комотини и Стара Загора и представлява пряка връзка на България с Трансадриатическия газоповод (TAP). Общият капацитет на IGB е 3 млрд. куб. м. годишно, като 1,57 млрд. куб. м. са резервирани по дългосрочни договори с продължителност до 25 години. Свободният капацитет успешно се предлага на търгове за различни периоди на европейските платформи PRISMA и RBP.
От началото на настоящия отоплителен сезон интерконекторът обезпечава близо 1/3 от зимното потребление на природен газ в България. IGB е първият маршрут за диверсифицирани доставки на природен газ към страната ни, гарантирайки повишена сигурност на доставките и разнообразие на източниците. "Наличието на новата инфраструктура допринася значително за конкуренцията на пазара на природен газ, която е предпоставка за оптимални цени към бизнеса и битовите потребители в страната", пишат от ICGB.
Още: Идва ли криза: Сериозен процент от българските компании планират да намалят персонала си
Още: Енергийният министър разкри как Франция се е спасила от масово спиране на тока
IGB създава изцяло нов маршрут през България за пренос на природен газ от нови източници до редица държави, което затвърждава ключовата роля на интерконектора не само на национално ниво, но и за целия регион на Централна и Югоизточна Европа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пълен обрат с цената на петрола заради търговската война