Всеки, на когото фалиралата застрахователна компания "Олимпик" дължи пари, трябва да подаде заявление по специален формуляр. Това ще стане обаче чак след като кипърският съд се произнесе по случая, а това ще се случи най-вероятно в средата на месец септември, обясни временният ликвидатор на застрахователя Павлос Накузи.
Тепърва ще се изчистват детайлите по това как трябва да изглежда въпросният формуляр, както и точните стъпки на процедурата. Всичко ще бъде ясно обяснено и на българската страна. А засега "Олимпик" още не е в ликвидация, има иск, който трябва да бъде гледан от съда, добави Накузи пред Българското национално радио (БНР).
Съгласно кипърския закон, въпреки че решението на съда се очаква в средата на септември, то влиза в сила със задна дата - от 10 август, когато бе подаден искът за ликвидация.
Всички кредитори, независимо дали са в България и Кипър, ще бъдат третирани по еднакъв начин, увери Накузи. Но той каза и, че съгласно закона в Кипър "приоритет се дава на тези кредитори, които имат искове, произтичащи от застрахователните договори. Това означава искове за компенсации поради инциденти и искове за възстановяване на застрахователни премии. Двете групи са поставени на един ред след кредиторите. Няма значение дали исковете са в България или Кипър - те се третират по еднакъв начин", бяха думите на кипъреца.
Не компанията, а законът прекрати всички застрахователни договори на "Олимпик" както в Кипър, така и в България, считано от 17 август, уточни временният ликвидатор.
Повече потърпевши от случилото се има в България. В Кипър в сектора на автомобилните застраховки "Олимпик" има около 10 000 клиенти, близо 2000 от които са българи, по неофициални данни от български застрахователни брокери към компанията. Оборотът на в България от тези застраховки достига около 25 млн. евро, докато в Кипър е под 5 млн. евро. За 2016 година "Олимпик" отчита близо 14 млн. евро загуби. По време на външния одит на компанията, в доклада, който бе представен в началото на май и предизвика поставянето ѝ под специален режим, не бе потвърдено наличието на 210 млн. евро в инвестиции, депозити и кеш.