Терминът БВП често бива възприеман като показател за развитието на дадена икономика. Това не е погрешно схващане, тъй като моделът представлява най-разпространения начин за измерване на икономическите процеси в дадена страна или регион.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Какво е БВП?
БВП означава „брутен вътрешен продукт“ и представлява общата парична стойност на всички крайни стоки и услуги, произведени (и продадени на пазара) в рамките на дадена държава за определен период от време (обикновено 1 година). Това е най-често използваната мярка за икономическа активност.
Първата концепция за термина е измислена в края на 18 век, а съвременната е разработена от американския икономист Саймън Кузнец през 1934 г. и приета като основна мярка за икономиката на САЩ на конференцията в Бретън Уудс през 1944 година.
Какво точно означава БВП?
„Брутен“ (в „ брутен вътрешен продукт“) показва, че стоките се отчитат независимо от последващата им употреба. Те могат да се използват за потребление, за инвестиция или за замяна на актив. „Нетен“, от своя страна, включва само продукти, използвани за потребление или инвестиции.
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
„Вътрешен“ означава, че критерият за включване е географски: отчитани са стоките и услугите, произведени в границите на страната, независимо от националността на производителя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
„Продукт“ пък означава производство или икономическа продукция на крайни стоки и услуги, продавани на пазара.
В брутния вътрешен продукт се отчитат само продажбите на крайни стоки, тъй като транзакцията за продукт или материал, използван за направата на крайната стока (например покупката на дървесина, използвана за направата на стол) вече е включена в общата стойност.
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни
В БВП не се отчитат:
• неплатен труд: работа в рамките на семейството, доброволческа работа и др.;
• непарично компенсиран труд;
• стоки, които не са произведени за продажба на пазара;
• бартерни стоки и услуги;
• черен пазар;
• незаконни дейности;
• преводни плащания;
• продажба на употребявани стоки;
• междинни стоки и услуги, които се използват за производство на други крайни стоки и услуги.
БВП е най-често използваната мярка за икономическа активност в света.
Източник: iStock
Номинален и реален БВП
Номинален БВП е номиналната стойност на продукцията, без корекция на инфлацията, а реалният е стойността на продукцията, коригирана заради инфлация или дефлация. Тя ни позволява да определим дали стойността на продукцията се е променила, заради ръст на производството или просто защото цените са се увеличили.
Как се изчислява БВП?
Съществуват три начина: като се използва производствен, разходен или доходен подход. Всички методи дават един и същ резултат.
• Производствен подход: сумата от „добавената стойност“ (общи продажби минус стойността на междинните суровини) на всеки етап от производството.
• Разходен подход: сумата от покупките, направени от крайните потребители.
• Доходен подход: сума от приходите, генерирани от производствените субекти.
Формулата за изчисляване чрез разходния подход е следната:
БВП = частно потребление + брутни частни инвестиции + държавни инвестиции + държавни разходи + (износ – внос).
Темпът на растеж на БВП измерва процентната промяна в реалния БВП от един период към друг, обикновено като сравнение между последното тримесечие или година с предходното. Може да бъде положително или отрицателно число (отрицателното показва икономическо свиване).
БВП на глава от населението
Брутният вътрешен продукт на глава от населението се изчислява като се раздели номиналният БВП на населението на дадена страна. Той изразява средната икономическа продукция (или доход) на човек в страната. Брутният вътрешен продукт на глава от населението често се използва за сравнение на благосъстоянието на гражданите в отделните държави.
За целта се използва брутен вътрешен продукт на глава от населението по паритет на покупателната способност - метод, който приравнява БВП на глава от населението до една универсална валута за да елиминира валутните разлики в сравнението.
Отпускат ли кредити за пенсионери?
Как се преви проверка на данъци по ЕГН?