Докато големите технологични компании понастоящем усещат ефекта на регулиращите органи и Конгреса на САЩ, преди повече от век антитръстовите закони в страната бяха насочени към големите петролни компании или накратко Big Oil.
Още: "Булгаргаз" поиска още по-висока цена на газа за февруари
Още: Инфлацията в България отново се ускори в края на 2024 г.
В началото на 20 век Big Oil всъщност е компанията Standard Oil Trust на Джон Д. Рокфелер. До 1904 г. монополистът контролира 91% от пазара на петрол в САЩ и 85% от крайните продажби, пише Yahoo Finance. Още през далечната 1863 г. Рокфелер основава компанията, която ще стане синоним на „черно злато“.
След серия от придобивания, Standard Oil в крайна сметка управлява общо около 40 компании - с 14 изцяло притежавани от корпорацията-майка. Standard Oil също се окичва със славата да бъде първата компания в историята, оценена на над 1 млрд. долара.
До 1913 г. личното богатство на Рокфелер нараства до 900 млн. долара. Това представлява невероятните 3% от целия БВП на САЩ по това време. Днес то би възлизало на близо 25 млрд. долара.
Още: ЕС обмисля забрана за руски втечнен газ и алуминий
Още: Неочаквани данни за британската инфлация в края на 2024 г.
Въпреки тогавашния статут на Standard Oil като най-голямата петролна компания в света, дори в разгара си тя никога не бива листвана на Нюйоркската фондова борса. Вместо това, акциите на Standard са се търгували извън борсата.
Голямата раздяла
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Нов завой в цената на петрола след санкциите срещу руски танкери
Още: Икономист: Докога ще бъдем опашкари в Европейския съюз?
Антитръстовият закон на Шърман (или Закон за защита на търговията срещу незаконни ограничения и монополи) е изготвен през 1890 г. и все още се тества в съдилищата, когато Теди Рузвелт го насочва към Standard Oil.
Посредством решение на Върховния съд през 1911 г., се определя най-накрая гигантът да бъде разделен на 34 компании.
Още: Американски санкции в действие: "Лукойл" смени главния изпълнителен директор
Джон Д. Рокфелер (1839 - 1937); Снимка: Getty Images
Standard Oil of New Jersey, например, в крайна сметка ще се превърне в Exxon, докато Standard Oil of New York (Socony) ще стане Mobil. След катастрофалния петролен разлив, причинен от Exxon Valdez в Аляска през 1989 г., марката Exxon понася щети и компанията се слива с Mobil няколко години по-късно.
Подобна серия от сливания и придобивания водят до появата на големите четири петролни компании в САЩ, които познаваме днес: ExxonMobil, Chevron, BP и Marathon.
От 70-те до днес
След арабското петролно ембарго от 70-те години на миналия век енергийните акции се повишават, тъй като цените на газа и петрола скачат главоломно.
Тежестта на акциите в енергийния бизнес в индекса S&P 500 нараства от 7% през 1972 г. до 28% в края на 1980 година. През 80-те и 90-те години, енергийният сектор отбелязва спад и акциите паднат до около 5% през 2000 година.
Цените на петрола отново се повишават в навечерието на световната финансова криза, достигайки близо 150 долара за барел през 2008 г., преди да се сринат, след като светът навлиза в рецесия.
В началото на 2013 г. ExxonMobil става най-голямата компания по пазарна капитализация в света. Компанията предава тази титла на Apple по-късно същата година.
Тази година енергийният сектор e най-добре представящият се на пазара, с увеличение от 60% през 2022 година, става ясно от S&P 500 Energy Sector.
ExxonMobil е нараснал със същия процент, докато някои по-малки играчи като Occidental Petroleum са отбелязали ръст от два пъти.
Apple доскоро бе най-голямата публична компания в света, но Saudi Aramco отчете рекордна печалба от 40 млрд. долара за последното тримесечие и измести технологичния гигант от първото място.
Днес енергийният сектор, съставлява само 5,1% от S&P 500 – по-малко, отколкото преди големия пик от 1970-те. Въпреки това цените на петрола вероятно няма да се понижат, докато Фед държи инфлацията под контрол.
Миналия четвъртък, дори 50% увеличение на целевия добив от ОПЕК+, не можа да предизвика спад в цените на суровия петрол.
Понастоящем потребителите в САЩ са изтласкани до ръба от рекордно високите цени на бензина, като средната цена за страната достигна 6,34 долара.
Още: Как икономиката на Великобритания се промени по време на 70-годишното управление на кралицата?