Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да разбера дали съм здравно осигурен?

06 октомври 2022, 15:01 часа • 37884 прочитания

За да бъдат здравно осигурени, българските граждани трябва редовно да внасят здравните си осигуровки. В противен случаи гражданите рискуват да загубят здравноосигурителните си права. При хората, наети на трудов договор, внасянето на здравните осигуровки се изпълнява от работодателя.

Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили

Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко

Самоосигуряващите се лица от друга страна имат задължението сами да внасят тези осигуровки. Регистрацията на трудовата борса сама по себе си не гарантира покриване на здравните осигуровки, когато е без право на обезщетение. Държавата поема здравните осигуровки на регистрираните безработните, но само до края срока за получаване на парично обезщетение.

Освен гореописаните казуси, съществува и възможността недобросъвестни работодатели да пропускат да внасят осигуровките на служителите си. За да разберем дали всичко е наред със здравноосигурителния ни статус, държавата е предвидила лесен начин за проверка. Освен това всеки гражданин може да възстанови правата си, като сам заплати осигуровките си.

Как се прави проверка дали съм здравно осигурен?

Проверката на здравния статус ставата по лесен и достъпен начин. Най-лесните начини за проверка са:

Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици

Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава

  • справка на място в офис на НАП;
  • справка по телефона;
  • проверка чрез електронната услуга на НАП.

Най-лесния начин за проверка от страна на физическите лица е справката за състоянието на здравноосигурителния си статус чрез електронната услуга на Националната агенция за приходите, която е със свободен достъп. За разлика от други е-услуги на приходната агенция, които изискват наличието на персонален идентификационен номер (ПИК), проверката на здравния статус става само чрез въвеждане на ЕГН и дата на раждане. Освен това електронната справка дава информация и за кои месеци от годината лицето е без внесени здравни осигуровки.

Проверката дали сме здравно осигурени става бързо и лесно чрез е-услугите на НАП;

Снимка: iStock

Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката

Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?

Справка за здравния статус могже да се прави и на телефон 0700 18 700 (на цена, съгласно тарифата на съответния оператор), като услугата е активна 7 дни в седмицата, 24 часа на ден. Услугата е автоматична и изисква само въвеждане на ЕГН и дата на раждане чрез клавиатурата на телефона, посочват от приходната агенция.

Как се възстановяват здравноосигурителни права?

Гражданите губят здравноосигурителните си права, ако здравните им вноски не са внасяни повече от три месеца в рамките на 36-месечен период. След проверка в портала за електронни услуги на НАП, гражданите, загубили права, могат да разберат за кои месеци осигуровките им не са били внесени.

Възстановяването здравноосигурителни права става чрез заплащане на всички задължения за здравно осигуряване (осигуровки + натрупани лихви за забава по тях) за последните 60 месеца. Това може да стане по следните начини:

  • по банков път;
  • чрез ПОС терминал в офиси на НАП;
  • с пощенски запис;
  • чрез електронната услуга на НАП за плащане на данъци, осигурителни вноски и публични задължения по интернет.

Справка за размера на дължимите здравноосигурителни вноски и лихвите към тях може да направите на интернет страницата на НАП чрез електронната услуга на НАП "Здравноосигурителен калкулатор", посочват от приходната агенция на сайта си.

Дължимите здравноосигурителни вноски, се внасят в размерите, определени за съответните периоди, за които се дължат. Вноските за здравно осигуряване за лицата, които се осигуряват за своя сметка, се дължат до 25-то число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят.

Всички граждани, при които е възникнало задължение сами да внасят здравноосигурителните си вноски, вместо това да прави работодател, трябва да подадат декларация за здравно осигуряване за собствена сметка. Това засяга самоосигуряващите се и безработните лица.

Още: 

Как да разбера какви задължения имам?

Как се прави проверка на данъци по ЕГН?

Кои коли са освободени от данък МПС?

Как се подава данъчна декларация?

Разберете какви са удръжките върху минимална работна заплата

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес