Животът в България е поевтинял леко от началото на тази година, сочи специализираната тематична класация на дигиталната платформа NUMBEO Тя се изготвя на всеки 6 месеца по впечатления на посетителите на едноименния сайт за цените на наемите, на продуктите в магазините и на цените в ресторантите в съответната държава и град, уточнява в. "24 часа".
В сегашната класация, България е 31-ва в Европа по "цена на живота", което представлява спад от едно място спрямо последната акутализация. И тогава, и сега от страните членки на Европейския съюз, по-евтин, отколкото у нас, е животът само в Румъния.
Придвижването с едно място надолу се дължи най-вече на оценката на хората за цените на хранителните стоки в магазините и на цените в ресторантите, които са намалели. Наемите се оценяват като леко поскъпнали за тези 6 месеца.
Данните сочат, че средната цена на ядене в ресторант от среден клас е 10 лева, като варира в диапазона между 8 и 15 лева. Хлябът пък е средно 1,01 лева, но може да се намери и за 75 стотинки - става въпрос за половин килограм, 12 яйца са средно 3,05 лева, а килограм пилешки гърди струва средно 8,93 лева. От плодовете и зеленчуците средната цена на килограм домати е 2,50 лева, на картофите - 1 лев, на ябълките - 1,91 лева. А бутилка от 1,5 литра вода е средно 91 стотинки.
Комуналните услуги на месец - вода, ток, такса смет, за апартамент от 85 квадрата, са средно 175,98 лева. Наемът за апартамент с една спалня в центъра на голям град е средно 495 лева, а квадратен метър се купува за над 2100 лева. Но за да пратиш детето си на частна година, ще ти трябват 552 лева месечно, а за частно училище - над 8100 лева годишно. Средната заплата пък е 1000,10 лева!
Иначе София се намира на 254 място от общо 377 града в света по скъпотия и на 123-то място в ЕС. Най-скъпият европейски град от години насам продължава да е Базел, следван от Цюрих и Лозана, а Швейцария е номер едно по скъпотия. Париж и Лондон са чак на 15-о и 16-о място в Европа.
Що се отнася до Балканите и Стария континент, Сърбия като цяло е по-евтина за живеене от България, а в редица сръбски градове животът е по-евтин от трите български града, които са включени в класацията. Белград обаче прави изключение и животът там е почти толкова скъп, колкото и в София - сръбската столица е само с три места по-надолу в класацията за Европа и шест в световната. Москва е на 111-о място по скъпотия в Европа и 221-ва в света, което е доста под нивото, на което е била преди години.