Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Икономист: Държавата да използва приходите от скъпия ток за да повиши доходите на домакинствата

01 декември 2021, 15:07 часа • 1400 прочитания

Държавата да използва част от допълнителния финансов ресурс, натрупан от свръхпечалбата в енергетиката, за да повиши доходите на домакинствата директно чрез данъчни облекчения или по друг начин. Също така, да се покрие по-скъпата цена на газа до пролетта, за да не се вдига токът и парното за домакинствата от временни фактори. Това публикува в социалната мрежа Facebook икономистът Георги Ангелов по повод свръхпечалбата, която отчита Български енергиен холдинг благодарение на високата цена на тока.

Нетната консолидирана печалба на Български енергиен холдинг (вкл. АЕЦ, НЕК, МИ2, ЕСО, БТГ, Булгаргаз, ММИ) достига 676 млн. лева за третото тримесечие на тази година, спрямо 48 млн. лева печалба през същия период на миналата година, което представлява увеличение от 14 пъти, посочва икономистът.

„Понеже токът сега е по-скъп, финансовият резултат за последното тримесечие на годината ще е още по-висок. Подобно ще е положението и през първото тримесечие на 2022 година. Така само за три тримесечия БЕХ ще реализира над 2 милиарда чиста печалба.”, пише Ангелов.

„Eто това е свръхпечалбата за която говорим. Енергетиката печели много пари заради геополитически фактори, които временно вдигат цената на енергията. Голяма част от тази свръхпечалба ще влезе в държавния бюджет под формата на данъци и дивиденти, отделно върху увеличените приходи се начислява ДДС, такси и т.н. Така че бюджетът на държавата ще спечели милиарди от високите цени на енергията.”, посочва икономистът.

„Кой плаща сметката? Фирмите, които плащат скъпия ток - те от своя страна вдигат цените на своите стоки и услуги и така тежестта се поема от домакинствата под формата на висока инфлация. Така че държавата печели, а домакинствата губят от скъпия ток (печалбата на държавата е повече от загубата на домакинствата, защото има печалби и от износ на ток). Съответно, задачата има просто решение - държавата да използва част от този допълнителен финансов ресурс, за да повиши доходите на домакинствата (директно, чрез данъчни облекчения, или по друг начин). Също така, да се покрие по-скъпата цена на газа до пролетта, за да не се вдига токът и парното за домакинствата от временни фактори.”, добавя Георги Ангелов.

 

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес