Бюджетът за 2022 година е баланс между коалиционното споразумение и политиките, заложени в него. Той е продължение на текущите политики, но в него са заложени и някои актуални проблеми. Търси се начин да се угоди на всички. Това мнение изрази икономистът Агоп Каспарян в предаването Референдум по БНТ. Икономическият растеж ще е в основата на Бюджет 2022, обяви Асен Василев (ВИДЕО)
Бюджетът не е реформаторски, но тази година можем да си го позволим. Надеждата е в следващия бюджет или актуализацията му през юли да има инвестиции в частния сектор, насочени към модернизация, производство, по-висока добавена стойност, смята Каспарян. Петър Чобанов: Бюджет 2022 е разточителен
Икономистът призовава да се стимулира, модернизира и реинвестира. Трябва да се създава и произвежда с по-голяма добавена стойност от частния сектор, което става чрез инвестиции. "Инфлация се бори само чрез растеж!", категоричен е той.
Според Каспарян в настоящия си вид схемата 60/40 е безсмислена - частният сектор е принуден да вдига цените заради поскъпващите суровини и енергия. В резултат на това оборотът му не просто не спада, а се увеличава. Което автоматично го лишава от участие в тази програма.
Икономистът предлага фирмите да могат да дават ваучерите от 200 лева спрямо ефективността на служителите, за което обаче са нужни промени в законодателството. "Тази промяна ще има троен ефект - фирмата спестява осигуровки от ваучера, работникът е мотивиран да работи повече, като респективно ще произвежда повече - фирмата ще спечели повече и съответно държавата ще получи повече данък", посочва Агоп Каспарян.