Намаляване на административната тежест и сроковете за изпълнение на чуждестранните инвестиции у нас, както и възможностите за мониторинг на процеса бяха част от темите, които обсъдиха министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов и посланикът на САЩ у нас Н. Пр. Кенет Мертен.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
„Ще продължим да работим активно за оползотворяване на съществуващия потенциал за развитие на сътрудничеството ни със САЩ и за ефективното насърчаване на двустранната търговия и американските инвестиции в България“, заяви министър Богданов по време на срещата.
България и САЩ заявиха още общи интереси в сферата на енергетиката
Той сподели с посланик Мертен, че в момента се разработва стратегия за развитието на индустриалните зони у нас. По думите му това би позволило на държавата да се фокусира върху индустрията си и би направило страната ни привлекателна за чуждестранни инвестиции.
Двамата разговаряха и за потенциала и възможностите за задълбочаване на икономическите отношения между двете страни в сферата на индустрията, търговията и енергийната диверсификация.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
По време на срещата министър Богданов акцентира върху присъединяването на България към Шенген, еврозоната и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), като подчерта, че това са ключови приоритети за страната и се работи в посока осъществяването им .
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Американският пазар е сред основните експортни дестинации за български изделия от високотехнологичния спектър и основен ползвател на аутсорсинг и инженеринг услуги. През последните години устойчиво се реализира и износът на електроника и електротехника. Данните за стокообмена в периода януари-март 2023г. показват износ за САЩ 305 млн. щ.д. и внос 245 млн. щ. д., като през същия период на 2022г. стокообменът ни възлиза на 376.9 млн. щ.д.; от които износ 281.4 млн. щ. д. и внос 95.5 млн. щ.д.