Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Грийнпийс": ТЕЦ "Бобов дол" е горил отпадъци 10 000 пъти над позволеното

13 октомври 2020, 18:09 часа • 4421 прочитания

През мандата на Нено Димов като министър ТЕЦ "Бобовдол" е  получил разрешение да гори експериментално 500 000 тона отпадъци. Максимум за година е допустимо изгаряне на алтернативно гориво с експериментална цел до 50 тона, съобщиха от организациите "Грийнпийс" и "За земята".

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

 

След продължила близо 2 г. съдебна битка за достъп до информация двете организации са успели да получат кореспонденцията между ТЕЦ-а и МОСВ от 2016 година насам.

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

От нея става ясно, че МОСВ е допуснало количеството отпадъци да надхвърли 10 000 пъти максималните прагове както по българското, така и по евровейското законодателство.

Скандалното разрешение е дадено през 2018 г. от зам.министър Красимир Живков. Преди това МОСВ е отказвало с аргумента за недостатъчно доказателства за евентуални вреди. Живков бе обвинен по делото за внос на опасни отпадъци, по които са обвинени и бизнесмените Атанас и Пламен Бобокови.

„Изгарянето на отпадъци излага работещите в тези централи, живеещите в районите и природата на огромен здравен риск. Емисиите от изгарянето на отпадъци може да съдържат тежки метали, диоксини и фурани, които присъстват в отпадъчните газове, вода или пепел,“ казва Меглена Антонова от „Грийнпийс“ – България.

В последните няколко години изгарянето на отпадъци е изобретателен начин за намаляване на разходите за въглеродни емисии на фона на влошаващите се икономически показатели на въглищните централи, смятат от "Грийнпийс" - България. По всичко личи, че собствениците на тецове като „Бобов дол“ възнамеряват до последно да експлоатират остарелите съоръжения, преди да се предадат пред настъпването на новите технологии и да завещаят на обществото замърсени почви и води и огромни терени за рехабилитация, казват още от "Грийнпийс" - България. Със съдействието на международната организация ClientEarth през 2020 г. природозащитници са внесли жалба в Европейската комисия срещу незаконната практика за горене на отпадъци в остарелите въглищни централи на България.

Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна

Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес