Интересно как експертите на ГЕРБ, които довчера пазеха проекта АЕЦ Белене, сега набързо обясниха как вече този проект е в ущърб на България. Явно има нов фактор, който е разбутал нещата. Това заяви проф. Георги Касчиев, който изрично изрази възхищение, че България покани Володимир Зеленски да дойде и той дойде.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Касчиев посочи, че може би от ГЕРБ се опасяват, че ако не се върнат парите за това оборудване, прокуратурата в бъдеще може да ги подгони. Той пресметна, че дори да се продаде изцяло оборудването, това ще е за около 1 млрд. лева, а общо в проекта "Белене" бяха вложени 3 млрд. лева досега.
1,168-178 млрд. лева струваше оборудването за Белене (след арбитража за него), напомни Касчиев и обясни, че отдавна Украйна има интерес към това оборудване. Според него, въпреки че украинците сега разполагат с "по-мощни" проектантски и научни организации, е съмнително дали могат да вземат това оборудване изцяло и да го реализират.
По-вероятно според Касчийски е, че Киев иска да купи само някои компоненти, за да ги ползват за резерви за свои мощности - например парогенераторите. За нас обаче това важи същото - България ще има нужда след години да подмени парогенератори и циркулационни помпи. За съжаление никой не повдига тези въпроси, каза професорът пред БНТ.
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Ако украинците не искат цялото оборудване, какво ще правим, попита той. Ще имаме четири огромни корпуса на алчността, каза още Касчиев, като предложи единият да е във Враня, другият - в Банкя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Не можем да построим "Белене" без техническото съдействие на "Росатом", подчерта професорът.
Официално: България може да преговаря с Украйна за продажба на реакторите от АЕЦ „Белене"