Г-7 ще се опита да определи два ценови тавана за рафинираните руски продукти през февруари. Единият да е за продуктите, които се търгуват с премия спрямо суровия петрол, а другият - за тези, които се търгуват с отстъпка, заяви представител на Г-7 пред "Ройтерс".
Още: С бойкот или без бойкот: Цените на основни продукти продължават да растат
Още: Теменужка Петкова каза колко е спадът на оборотите на магазините в деня на бойкота
Групата на седемте – Великобритания, Германия, Италия, Канада, САЩ, Франция и Япония – плюс Австралия и ЕС въведоха ценови таван на руския суров петрол, действащ от 5 декември 2022 г. Ограничението е 60 долара на барел. ЕС също така наложи ембарго върху морските доставки на руски петрол.
Припомняме, че преди Нова година руският президент Владимир Путин подписа указ за забрана на износа на петрол и петролни продукти за държави, налагащи таван на цените. Забраната ще влезе в сила на 1 февруари, но датата ще бъде определена от руското правителство и това може да стане по-късно.
ОЩЕ: Руският суров петрол вече се търгува наполовина на световните цени
Още: Няма да изкривяваме пазара: Желязков не каза нищо конкретно за мерки за скъпите храни
Още: Ядрената енергетика в България и ЕС ще се развива чрез активно сътрудничество
Ограничаването на цените на руските петролни продукти обаче е по-сложно от определянето на ценови лимит само за суровия петрол, тъй като има много петролни продукти и цената им често зависи от мястото, където се купуват, а не от мястото, където се произвеждат.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическият министър обеща пълна електронизация на услугите за бизнеса
Още: Средната заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете
Пример за това са дизеловото гориво и керосинът, които обикновено се търгуват с премия спрямо суровия петрол, а мазутът по принцип се продава с отстъпка. Цитираният от "Ройтерс" служител, запазващ анонимност, казва, че това е причината Г-7 да обмисля две ценови ограничения.