Повече от половината френски фирми в България (56%) срещат трудности, като на челно място спонтанно посочват липсата на квалифицирана работна ръка. Това става ясно от проучване на бизнес средата в България, проведено чрез онлайн анкета, в периода между 5 октомври и 15 декември 2023 г. В него участваха представители на 72 компании, членове на Френско-българската търговска и индустриална камара (ФБТИК).
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: Недостиг на работна ръка притиска най-голямата икономика в Европа
Другите трудности за френските фирми са свързани с бюрокрацията, несигурната регулаторна рамка и неефективността на административните услуги в България. Корупцията, която в предходни периоди е била посочвана по-често като трудност, се споменава по-рядко в тази вълна, от едва 13% от участвалите фирми.
Политическа нестабилност
Но тази година за пръв път се споменават трудности като политическа нестабилност (23%), увеличаващата се стойност на труда (13%) и ограничената или липсваща дигитализация на някои услуги.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Проучването е проведено сред членовете на ФБТИК и съвместно разработено с изследователска агенция „Ипсос“, като част от проекта „Бяла книга за България“ на ФБТИК и Съветниците по външна търговия на Франция в България.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Като цяло данните показват положителна оценка на България като инвестиционна дестинация. Разглеждайки икономическата ситуация в страната към момента, половината от отговорилите смятат, че тя е задоволителна. Висок е делът на тези, които я определят като добра (3 от всеки 10 фирми). Отвъд оценката на настоящата ситуация, компаниите членуващи в Камарата имаха възможността да споделят какви са очакванията им за годината, като почти половината смятат, че ситуацията ще остане стабилна. Мнозинството от останалите са оптимистично настроени – една трета смятат ще ситуацията ще се подобри.
Подобно на мнението през 2019 г. почти 7 от 10 представители на запитаните компании -членове на Камарата отговарят, че със сигурност или по-скоро биха инвестирали в новонает персонал. Една пета от компаниите имат намерение да запазят настоящата численост на персонала. Намеренията за инвестиции в обучението на персонала са ясно изразени - 81% от отговорилите възнамеряват да инвестират в обучителни програми за служителите на фона на едва 15%, които по-скоро или със сигурност не планират подобна инвестиции. По отношение на плановете на компаниите за инвестиции в сгради, машини, оборудване и съоръжения, резултатите са относително балансирани, все пак с превес на тези, които смятат да инвестират (3%).
Приемане на еврото
Запитани за очакваното влияние от въвеждането на еврото върху българската икономика, отговорилите стават по-позитивно настроени с времето. Половината са много или по-скоро позитивно настроени и вече едва една четвърт е делът на скептиците.
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Още: Европейската комисия предупреди за сериозни предизвикателства пред българската икономика
Анкетираните имаха възможност да дадат свободен отговор на въпроса за цялостното мнение и оценка по отношение на инвестицията им в България. Преобладаващата оценка за инвестицията в България е, че тя е печеливша към момента. На челно място се споменават и добри впечатления от професионалните умения на българите. Една трета споделят, че компаниите им е постигнала целта си по отношение на присъствие на местния пазар. На шесто място се появява отново бюрокрацията като трудност при правенето на бизнес в България.
Като цяло добрите впечатления кореспондират и с високата степен на припокриване на очакванията на френските фирми. Почти 9 от 10 от тях смятат, че проектите им за България са в синхрон с очакванията. Също, близо половината от запитаните са съгласни с твърдението, че България предлага благоприятни условия за създаване на регионален офис на Балканите. Плюсовете на страната ни за това са членството ни в Евросъюза, добрата квалификация на служители и благоприятното геополитическо разположение.