Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Енергийният министър обсъди с ОМВ добива на нефт и газ в Черно море

17 април 2024, 12:50 часа • 1455 прочитания

Перспективите за търсенето на нефт и газ в Блок 1-21 „Хан Аспарух“, разположен в изключителната икономическа зона на България в Черно море, след оттеглянето на френската „Тотал“ от проекта бяха основна тема на разговора между министъра на енергетиката Владимир Малинов и представители на румънската „ОМВ Петром“ – дъщерно дружество на австрийската ОМВ.

Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили

Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко

Български добив

"За българската страна потенциалният местен добив е с ключово значение за постигане на целите за диверсификация на източниците на енергийни ресурси. Разработването на местно находище би гарантирало енергийната сигурност и независимост на страната и ще допринесе за повишаване конкурентоспособността на икономиката. Продължаването на проучванията в потенциално перспективни находища като „Хан Аспарух“ е условие за ефективно постигане на тези цели“, подчерта министър Малинов по време на срещата.

Още: Голям газов проект в Черно море е заложник на спора между Румъния и Австрия за Шенген

Роб Добинс, ръководител международни отношения и активи на ОМВ Петром, запозна енергийния министър с предстоящите стъпки за продължаване на търсещо-проучвателните дейности в блока. По време на разговора стана ясно, че ОМВ оценява високо потенциала на блока в Черно море. В момента компанията е в процес на търсене на нов акционер в консорциума, като разглежда и възможността за сътрудничество с местна компания, което бе приветствано от страна на Министерството на енергетиката.

Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици

Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава

Договорът за търсене и проучване на нефт и природен газ в Блок 1-21 „Хан Аспарух“ е подписан на 29 август 2012 г. с „Тотал Е&П България“ и е с петгодишен срок. През 2013 г. към Тотал се присъединяват „ОМВ Офшор България“ ГМбХ и „Репсол България“ Б.В. През 2020 г. „Репсол България“ Б.В. прехвърля своя дял на останалите двама акционери - „Тотал Е&П България“ и „ОМВ Офшор България“ ГМбХ. В началото на тази година Тотал се оттегли от проекта.

Правителството откри процедура за търсене на нефт и газ в Черно море

Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.

Още: Фицо иска руски газ през България, Ердоган помага

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес