Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Експертно мнение: "Газпром" е в настъпление, може да ни изключи от газовата карта

04 май 2017, 08:30 часа • 2989 прочитания

В момента сме в много интересна ситуация – "Газпром" е в настъпление. Това заяви енергийният експерт проф. Атанас Тасев относно евентуално бъдещо предоговаряне на цените, на които руската компания ни доставя газ.

Още: "Идват ли по-добри времена за пенсионерите": Реформа може да удвои втората пенсия

Още: Заплатите, пенсиите и бюджетът: Христина Христова с анализ на състоянието на хазната (ВИДЕО)

И Тасев, и бившият член на КЕВР Еленко Божков посочиха, че „Турски поток” ще компенсира липсата на „Южен поток” за Русия - защото Европа си остава най-големият руски клиент, а "Турски поток" ще даде възможност газът да минава през Гърция. Опасението на Тасев е, че с предложението на "Газпром" пред Брюксел Румъния става газов хъб – чрез Негро вода (Черна вода). Точно там ще се извършват сделките за пренос и транзит на газ, смята Тасев. Неговото мнение е, че България ще бъде изключена от газовата карта и ще се превърнем само в потребител, но не и в разпределител, каквато амбиция имаме, ако няма различна от "Турски поток" алтернатива на транзита през Украйна. Припомняме, че "Газпром" обяви, че спира транзита по досегашния маршрут през Украйна през 2019 година. Възможно е обаче да останат доставки от около 10 млрд. куб. метра годишно за държави без достъп до други мрежи, каквито са България, Сърбия и Македония, каза преди време неофициално директорът на "Газпром" Алексей Милер.

По думите на Тасев пред БНТ руснаците изглеждат в добра позиция, защото в крайна сметка в становището на ЕК за предоговаряне липсва изрично искане за компенсации – по чл. 10 от Регламент (ЕО) №1/2003. Точно за търсене на компенсации настоява и бившият енергиен министър Трайчо Трайков.

Според Еленко Божков сериозен проблем е липсата на разрешение за достъп към газопреносните мрежи на държави от региона на Източна и Централна Европа за България, докато на държавите от региона се дава достъп до нашите входни точки. Това няма да помогне да се развали монополът на "Газпром", заяви той и одобри, че служебното правителство е обърнало внимание на проблема в официалната българска позиция.

Още: Украинските дронове спряха работата на най-голямата рафинерия в Южна Русия

Още: Електроразпределителните дружества ще получат стотици милиони безвъзмездна помощ

Относно формирането на цената на газа – дали да е вързана с цената на суровия петрол или да има обвързване с цената в референтни газови хъбове, и Тасев, и Божков казаха, че сега е по-добре формулата да е вързана със суровия петрол, но това няма вечно да е така. Атанас Тасев смята, че за година-година и половина напред връзката с петрола ще ни е изгодна, но след това не е ясно. Трябва да е ясно при изчислението каква е основата – "Газпром" предлага цена на входна точка при Франция, Германия и Италия. Няма яснота от чия гледна точка се изчислява цената - дали цената на влизащия в точката руски газ, дали цената на влизащия в точката друг газ - например норвежки, или средноаритметична цена на всички постъпващи газови потоци в съответната точка. Необходимо е да има твърд ориентир – например официален, признат журнал, следящ движението на цените, каза Атанас Тасев.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес