Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Експерт: Страната ни рискува да изпусне възможностите от Зелената сделка

26 февруари 2020, 09:58 часа • 2591 прочитания

"Зелената сделка не изисква "не точно, не буквално" да се затворят топлоелектрическите централи в България, "но смисълът на европейските регламенти е такъв.". Това каза енергийният експерт проф. Георги Касчиев в коментар за информацията, че България подготвя официална позиция по отношение на Зелената сделка, за да защити националните интереси в енергетиката. 

Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?

Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили

"Няма такова нещо да се подписва като Зелена сделка, регламентите вече са приети", каза Касчиев.

"Аз смятам, а и не само аз, че България и нашите управляващи изпуснаха много възможности", заяви още експертът в интервю за bTV.

През 2014 г. в резултат на изследване за енергийния баланс ЕК приема "механизми за резервиране на капацитет" и приема регламенти да подпомогне тези западащи централи. Още в началото на 2016 г. Полша и други страни кандидатстват по тези мерки.

Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко

Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици

През февруари 2018 г. се подписват първите 6 договора със страни, сред които са Италия, Гърция, Германия, Белгия и Полша. Варшава подписва договори за своите централи, включително за няколко, които се строят.

"Доколкото е известно, миналата година октомври или ноември (България) е изпратила документи в ЕК за започване на тази процедура. Какво съдържат очевидно е една от най-пазените държавни тайни, защото никой не знае", заяви проф. Касчиев.

Резултат от преговорите ще има чак след 2 години, както е било при другите страни.

"Само че има една особеност, която много енергийни експерти явно са я пропуснали, миналата година юни месец се подписва един нов регламент – 943, който влиза в влиза от юли и в чл. 22 е записано, че от юли 2025 г. всички централи с огромни въглеродни емисии, няма да получават държавна помощ", обясни енергийният експерт, като изключение ще правят централи, за които е бил подписан вече договор.

Още: Фицо иска руски газ през България, Ердоган помага

Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката

"Няма задължение да се затварят централите, но те вече ще зависят много от цените на въглеродни емисии", казва Касчиев.

Експертът отбеляза, че топлоцентралите в басейна на Марица са изключително важни за енергийния ни баланс и дават около 3000 мегавата.

Той алармира, че АЕЦ "Белене" не може да ги замени, още повече че се предвижда атомната централа да влее в експлоатация да влезе в експлоатация през 2036 или 2037 г., а според Касчиев този проект няма да бъде осъществен, защото пред него има много пречки, включително се води и дело.

"Времето си върви и ще изпуснем възможностите, които дава самата Зелена сделка за региони в преход", смята Касчиев.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес