Пазарите оздравяват. Всички акции на по-малки банки, които бяха "потънали", започват да се възстановяват". Това каза икономистът и финансов анализатор Евгений Кънев пред БНР.
Още: Неочаквани данни за британската инфлация в края на 2024 г.
Още: Нов завой в цената на петрола след санкциите срещу руски танкери
Той е сигурен, че "паниката ще бъде пресечена". "Масовите акционери не са специалисти. Затова стават подобни панически атаки и е нормално да има първоначален шок, който обаче е овладян", каза експертът.
Трета американска банка пред колапс
"Случаят с фалиралите банки в САЩ сега е съвсем различен от този през 2008 г., когато започна световната финансова криза. Тогава много европейски банки бяха купили ценни книжа, свързани с американски ипотеки и "заразата" се пренесе в Европа. Тогава бяха ударени най-големите банки, които бяха в основата на ипотечния бум. В момента говорим за фалита на две или три специализирани банки", обясни Кънев.
"Когато имаш специализиран вид депозанти, високотехнологични и свързани помежду си, много бързо се разчува един проблем, допълни той, визирайки лавинообразното теглене на средства, довело до фалита на американските банки. През 2018 г. са били намалени регулациите, свързани с надзора, поясни Кънев и добави, че така банките са се озовали без резерв, който да посрещне тези тегления", посочи той.
Още: Икономист: Докога ще бъдем опашкари в Европейския съюз?
По думите му свръхрегулацията на банките в Европа този път ще бъде в наша полза, защото "има прекалено много буфери срещу външни шокове".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Американски санкции в действие: "Лукойл" смени главния изпълнителен директор