Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Експерт: Абсолютно забранено е да се заравят прасета при незащитени подземни води

31 юли 2019, 08:00 часа • 5122 прочитания

"Африканската чума по свинете е вирус, който е много устойчив и в свинските трупове. Независимо че са ликвидирани, той продължава да живее в тях. Трябва да се използват подходящи дезинфекционни средства, за да се инактивира в околната среда, включително и във водата". Това каза пред БНР експертът по хидрология и дългогодишен ръководител на дирекция "Управление на водите" в Министерството на околната среда и водите Асен Личев.

„Доколкото българското законодателство би трябвало да се изпълнява, има една наредба – за условията и реда експлоатация на санитарно-охранителни зони около водоизточниците за питейно водоснабдяване. Там абсолютно категорично е казано, че за водоизточници от повърхностни води, пояс втори, е абсолютно забранено да се използва теренът за нови или съществуващи гробища, което изключва това да се използва и за загробване на трупове на прасета. По отношение на подземните води, в незащитените подземни води, каквито господин Абазов (бившият заместник-министър на земеделието и настоящ депутат от ДПС Бюрхан Абазов – бел.ред.) каза, че са в терасата на река Дунав, прякото отвеждане на води, съдържащи опасни и вредни вещества, каквито са труповете на прасетата, е абсолютно забранено. Ако само се спазват тези елементарни изисквания, рискът от замърсяване на подземните води щеше да е минимален“.

Личев направи и предложение – МЗ и МОСВ да се създадат мрежа от одобрени депа, които да са готови да приемат опасните животински отпадъци не само от прасета, но и от други животни.

"Като страна от ЕС имаме да спазваме 2 регламента на ЕС, които са със силата на закони у нас. Единия третира унищожаването на странични животински продукти, в случай на проява на болест. Там изрично е казано, че в случай че компетентният орган откаже транспорта на труповете до най-близкото предприятие за изгаряне, чак тогава се преминава към загробване, изгаряне на място, на клади и така нататък".

Управителят на "Интелиагро" Николай Вълканов коментира, че твърденията, че епидемията от африканска чума по свинете би струвала на производителите около 2 милиарда лева, са преждевременни:

"Още е рано да се говори за някаква обща сума и да се тегли чертата. За съжаление, не виждаме сигнали за овладяване на положението, тоест не знаем потенциалните щети какви биха били тепърва. По оценки на Националната статистика, производство на свине генерира около 270-300 милиона лв. приходи. Това е от макроикономически сметки за селско стопанство. Ако приемем, че общата продукция от сектор „свиневъдство“ се раздели грубо на свинете-майки, тогава ще получим някакъв приблизителен ориентир на година каква би била кумулираната загуба от всяка свиня-майка. Вече въпросът е дали тази загуба трябва да я прехвърлим и за следващи години".

Още при появата на болестта в Румъния в Унгария свиневъди са алармирали "Интелиагро", че болестта вероятно ще стигне и до нас. Вълканов припомни и предишните пандемии при едрия рогат добитък и каза:

"Ние сме във високорискова зона, тъй като сме на кръстопът между Европа, Азия и Африка. Ако институциите не започнат да вършат тази работа, за която са поставени, ние наистина можем да видим много големи проблеми в животновъдството, които с години няма да могат да се оправят".

Вълканов е оптимист за свиневъдния бизнес у нас:

"При една нормална здравна среда в страната, аз съм уверен, че той бързо ще се възстанови, защото беше един прекрасен, печеливш бизнес до съвсем скоро… Ще има едно пренасочване на потребителите към други видове месо и това неминуемо, но постепенно ще се върне, разбира се, консумацията на свинско месо в нивата отпреди".

Райко Павлов
Райко Павлов Отговорен редактор
Новините днес