Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕК задейства "аварийна спирачка" за вноса на овес от Украйна

18 юни 2024, 16:02 часа • 1009 прочитания

Украинският овес, внасян в ЕС, ще се осъществява в рамките на тарифната квота от задълбочената и всеобхватна зона за свободна търговия, която е в сила от 2016 г. между Украйна и Евросъюза от 19 юни 2024 г., до 5 юни 2025 г. Повторното въвеждане на тази тарифна квота е резултат от преразгледаните автономни търговски мерки, които са в сила от 6 юни 2024 г., съобщава Европейската комисия.

Още: Обрат с цената на петрола заради данни от САЩ

Още: Може ли да бъде избегнато увеличениeтo в цената на тока за бита от 9%? Мнението на експерти

Автономните търговски мерки 

Регламентът за автономните търговски мерки включва "аварийна спирачка" за няколко продукта, включително овес, която се задейства автоматично, ако обемът на вноса достигне средния годишен внос, регистриран между 1 юли 2021 г. и 31 декември 2023 г. За овеса тази средна стойност е 2440,56 тона. След като този обем бъде достигнат, Комисията въвежда отново съответната тарифна квота от задълбочената и всеобхватна зона за свободна търговия в рамките на 14 дни. Квотата за овес е определена на 4000 тона. Тъй като вносът от началото на 2024 г. е над този обем, митата за най-облагодетелстваните нации ще се прилагат до края на 2024 г. Квотата за задълбочената и всеобхватна зона за свободна търговия ще бъде отново достъпна от 1 януари 2025 г.

Още: Вредно ли е овесеното мляко? Ето какво казват диетолозите

Украйна е изнесла малко над 7000 тона овес за всички трети страни през 2022 г. и 11 173 тона от юли 2023 г. до май 2024 г. В допълнение към ЕС, тя изнася за редица страни по света като например Индия, Ирак, Либия, Мароко, Южна Африка, Швейцария, Турция и Виетнам.

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

В сила от 4 юни 2022 г. автономните търговски мерки оказаха ясно положително въздействие върху търговията на Украйна с ЕС. Заедно с коридорите за солидарност, автономните търговски мерки гарантират, че търговските потоци от Украйна към ЕС са останали стабилни през 2022 г. и 2023 г. въпреки големите прекъсвания, причинени от войната и на фона на общата тенденция за намаляване на търговията на Украйна като цяло. Вносът на ЕС от Украйна възлиза на 22,8 милиарда евро през 2023 г. в сравнение с предвоенните нива от 24 милиарда евро през 2021 г.

Новите автономни търговски мерки въведоха "аварийна спирачка" за яйца, птиче месо, захар, овесени ядки, царевица, зърнени храни и мед, за да се вземе предвид и чувствителността на ЕС.

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Страните от ЕС се разбраха за вноса на селскостопански продукти от Украйна

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес