Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕК иска преглед на лицензите на ТЕЦ-овете, държавата е плътно зад тях

31 юли 2017, 19:30 часа • 4247 прочитания

Европейската комисия поиска преглед на лицензите на горивните инсталации с мощност от над 50 мегавата. Това съобщиха от Брюксел, като напомниха, че от днес (31 юли) започват да действат по-строги екологични изисквания за замърсяващите горивни инсталации в ЕС като българските ТЕЦ-ове.

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

Това означава, че до 4 години всяка страна е задължена да преразгледа лицензите на централите с големи горивни инсталации. До средата на 2012-а всяка топлоелектрическа централа на въглища трябва да понижи значително емисиите си на серен диоксид, азотен оксид, живак и прахови частици.

Европейската комисия изнася и данни, според които големите горивни инсталации са източник на 46% от замърсяването със серен диоксид, 18% от азотните оксиди, 4% от фините прахови частици и 39% от емисиите на живак в ЕС.  

Припомняме, че българското правителство вече обяви, че ще иска от Брюксел отсрочка за покриване на новите екологични прагове от въглищната енергийна индустрия.

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

По-рано днес стана ясно и че координационно звено в Министерството на енергетиката ще помага на операторите на големите горивни инсталации да убедят Европейската комисия да направи изключение за тях от по-строгите изисквания за парниковите газове.

Пресцентърът на ведомството съобщи, че по заповед на енергийния министър Теменужка Петкова е сформирано звеното със задача да координира действията по изготвяне на технико-икономически анализи от и обсъждане на конкретни мерки във връзка с предвидената възможност за дерогация от изискванията на Европейския парламент.

Приетите на 28 април 2017 г. нови правила изискват прилагането на най-добри налични техники при големите горивни инсталации, които въвеждат по-строги стойности за емисионни нива на вредни вещества в атмосферата (серен диоксид, азотни оксиди, живак). България и още седем държави гласуваха против документа, припомня пресцентърът.

Сега българските топлоелектрически централи трябва да изготвят необходимата документация и да кандидатстват за получаване на дерогация за възможно най-дълъг период.

Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна

Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес