Държавната консолидационна компания (ДКК) ще направи опит на пазарен принцип да придобие акциите на "Дунарит" - на публична продан. Това заяви в прав текст министърът на икономиката Емил Караниколов.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Като основание за това той посочи различни вземания от това, което "Дунарит" вече изплати към КТБ – за 47 млн. лева, с лихвите общо 50 млн. лева. Става въпрос за вземания на КТБ спрямо "Хедж инвестмънт България", а солидарна отговорност носят още "Авионамс" и дружеството "Кемира", които са солидарни длъжници. По Търговския регистър в момента 100% собственик на "Дунарит" е "Кемира", заяви икономическият министър. Вземанията са изкупени от Държавната консолидационна компания (ДКК) за общо 67 млн. лева - 38 млн. лева за това на "Хедж инвестмънт България" директно към КТБ и 29 млн. лева за обезпечено с активи на "Авионамс" вземане. Всъщност продажната цена на общото вземане за "Хедж инвестмънт България" (бел. ред. - плюс гарантираното с активите на солидарния длъжник "Авионамс") била 60 млн. лева, макар че първоначалният общ дълг е за 80 млн. лева, но никой не се явил на организирания от синдиците на КТБ търг и затова ДКК платила по-ниска цена за директното вземане спрямо "Хедж инвестмънт България" – от 38 млн. лева, обясни Караниколов.
Съгласно Търговския регистър "Хедж инвестмънт България" е съдружник в "Кемира" и бивш едноличен собственик на капитала на "Кемира", което пък е свързвано с банкера Цветан Василев. Управител на "Кемира" сега е Асен Бабански, но допреди две години такъв е и белгийският бизнесмен Пиер Луврие. В България той нашумя с прословутата сделка "за 1 евро", с която искаше да вземе "Дунарит", "Авионамс", "Виваком", мултиплекса НУРТС и пийпълметричната компания ГАРБ Аудиенс Рисърч.
"Всеки можеше да се яви на този публичен търг, на който да се изкупят тези задължения – не се яви никой. Търгът се проведе преди десетина дена от синдиците на КТБ", поясни Караниколов. Министърът подчерта, че платените вече 50 млн. лева от "Дунарит" са в масата на несъстоятелността на КТБ.
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!