Общо 62 електрически мотрисни влака с пределна стойност 2,7 млр. лв. без ДДС купува държавата. За целта Министерството на транспорта и съобщенията обяви три открити процедури.
Още: Рязанската петролна рафинерия спря работа: Украинските дронове са нанесли сериозни щети (ВИДЕО)
Още: Теменужка Петкова: Присъединяването на България към еврозоната остава основен приоритет
Едната е за доставка на 20 високоскоростни влака с прогнозна стойност 1 200 483 000 лв. без ДДС.
Втората е за доставка на 35 едноетажни нулевоемисионни електрически мотрисни влака („ЕМВ“, „влакове“, „подвижен състав“, „мотриси“) за скорост ≥ 160 км/ч, чийто капацитет е минимум 200 седящи места. Прогнозната й стойност е 1 108 747 490 лв.
Третата е за 7 двуетажни нулевоемисионни електрически мотрисни влака („ЕМВ“, „влакове“, „подвижен състав“, „мотриси“) за скорост ≥ 160 км/ч, с капацитет от минимум 300 седящи места. Пределната стойност за нея е 410 528 580 лв.
Още: След бойкот заради високите цени: Оборотите на търговците в Хърватия паднаха наполовина
Още: АКФ: Регулатор гази закона, за да върне Владимир Малинов в "Булгартрансгаз"
Изискването за 20-те високоскоростни влака е те да са едноетажни, електрически, нулевоемисионни, тип „push - pull”, предназначени за движение със скорост ≥ 200 km/h по междурелсие 1435 mm. Захранващата система ще е 25 kV/50Hz, с капацитет от минимум 300 седящи места, поддръжка за срок от 15 години и обучение на персонал.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Орбан: Ще удължа санкциите само ако Украйна ни пусне руски газ
Още: Най-голямата корабна компания в света все още избягва Червено море
Доставеният подвижен състав ще се експлоатира за извършването на железопътен превоз на пътници на дълги разстояния на територията на Република България.
Десет от 20-те състава трябва да са с капацитет минимум 300 седящи места (без да се включват местата (седалките) в кетъринг-бюфета, сгъваемите седалки и местата за лица с намалена подвижност) и да се състоят от локомотив, минимум 4 междинни вагона и 1 команден вагон („малък състав“). Останалите 10 броя трябва да са с капацитет минимум 360 седящи места (без да се включват местата (седалките) в кетъринг-бюфета, сгъваемите седалки и местата за лица с намалена подвижност) и да се състоят от локомотив, минимум 5 междинни вагона и 1 команден вагон („голям състав“).
ОЩЕ: Преработиха обществените поръчки за закупуване на нови влакове
Още: "Булгартрансгаз" обяви обществена поръчка за три сондажа на "Чирен"
Още: Потреблението на електроенергия от домакинствата в Западна България нараства
Предистория
Миналата година транспортното ведомство проведе пазарни консултации за трите вида влакове. На поканата да участват в пазарните консултации за доставка и поддръжка на 20 пуш-пул влакови състава се отзоваха осем компании: CAF, FPS Poland, Hyundai Rotem, PESA, Siemens, Skoda, Stadler и Talgo.
В предварителното проучване за 35 едноетажни нулевоемисионни електрически мотрисни влака за скорост ≥ 160 км/ч предложения са подали десет компании: Alstom, CAF, FPS Poland, Hyundai Rotem, Koncar, PESA, Siemens, Skoda, Stadler и Zhongshuai Special Vehicle Co. Ltd (чрез български представител - Глобал Нет Инфо ЕООД) за влакове на производителя CRRC-Китай.
В проучването за доставка на 7 двуетажни нулевоемисионни електрически мотрисни влака за скорост ≥ 160 км/ч са участвали седем компании: Alstom, CAF, Hyundai Rotem, PESA, Siemens, Skoda и Stadler.
Обществените поръчки се финансират с европейски средства от Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България.
Крайният срок за подаване на оферти за участие в трите процедури е 30 октомври тази година.
Още: Купуваме нови влакове от Германия?