Средствата по втория транш за т.нар. "украинска помощ" за земеделските производители ще бъдат осигурени. Това бе обещано на среща на служебния министър на земеделието и храните д-р Георги Тахов със служебния вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова и представители на браншови организации, съобщиха от земеделското министерство.
Още: Цената на петрола направи неочакван завой заради ОПЕК
Още: За танго трябват двама: Еврокомисар ни хвърли ръкавицата за ВЕИ и слънчева енергия
Министър Тахов заяви, че Държавният фонд "Земеделие" (ДФЗ) е в пълна готовност за изплащането на помощта. Той припомни, че средствата се осигуряват през националния бюджет и те са били заложени за 2022 и 2023 г.
Още: Украинската помощ за земеделците и животновъдите е налице, твърди служебното правителство
Парите не бяха бюджетирани
Разликата за настоящата година е, че парите не бяха бюджетирани. След проведена среща и подписан меморандум на 12 февруари 2024 г. с предишния състав на Министерския съвет бе обещано средствата по втория транш да бъдат изплатени до 30 септември 2024 г., въпреки че такива налични в бюджета няма. Георги Тахов припомни и как са осигурени парите по предходния транш.
Още: Пет карти, които държи Китай в търговската война със САЩ: Анализ
Още: САЩ се оплакват от нова форма на икономическо изнудване от ЕС
Министърът на земеделието посочи, че по втория транш трябва да бъдат разпределени над 300 млн. лв. на над 53 000 фермери.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Росен Христов: "Боташ" може да се предоговори
Още: Желязков: REBIRTH28 превръща "Бургас-Запад" в нов хъб за контейнерния транспорт в Черно море
Финансовият министър Людмила Петкова от своя страна заяви, че браншът има сключено споразумение и то ще бъде изпълнено. "Ще направим всичко възможно да не се стига до актуализация на бюджета. Спазваме сроковете, за да изплатим помощта до 30 септември", каза още тя.
Министерство на земеделието и храните е изготвило проект на Постановление на Министерския съвет за разпределение на парите. "С вицепремиера Петкова уточняваме номинала, който ще ни е необходим на база на вече достигнати прагове от първо плащане. Максималният интензитет за тази помощ е 280 000 евро", заяви Георги Тахов.
Още: ЕК одобри нова помощ за българските земеделци
Още: Доклад на ЕК: Влизането в Шенген спести милиарди евро разходи на България и укрепи икономиката на ЕС
Още: "Български пощи" ще са разпределител за еврото
Той разясни, че указанията по процедурата са готови и ще бъдат утвърдени от Управителния съвет на ДФЗ, след като се приеме Постановлението от МС и страната ни получи одобрение на двете нотификации от ЕК. "Този път няма да се налага прием, а ще има само изменение в бюджета за условностите. След като УС на ДФЗ утвърди указанията, ще пристъпим към организация за изплащане на сумата", допълни още той.