Нови, до 750 000 евро на проект, могат да получат общините за градско развитие. Парите ще се отпускат по линия на европейската програма за градско развитие УРБАКТ ІІІ 2014 г.-2020 г., която в България се управлява от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. От 07.01.19 г. стартира втората, последна за посочения период покана за набиране на проектни предложения за Мрежи за планиране на действия. С наличния бюджет се очаква да бъдат финансирани около 23 проекта.
Основната цел на Мрежите за планиране на действия е да се подобри капацитетът на градовете да управляват градски политики, посредством интегрирани планове за действие. Програмата финансира проекти, свързани със засилване на научноизследователската дейност, технологичното развитие и иновации, подобряване достъпа до информационни и комуникационни технологии, повишаване конкурентоспособността на малки и средни предприятия, подпомагане преминаването към нисковъглеродна икономика във всички сектори, насърчаване адаптацията към изменението на климата, превенцията и управлението на риска, съхраняване и опазване на околната среда и насърчаване ресурсната ефективност, насърчаване устойчивия транспорт, насърчаване заетостта и подкрепа за мобилността на работната сила, насърчаване социалната интеграция, борба с бедността и всяка форма на дискриминация, инвестиции в образованието, обучението, включително професионално обучение за придобиване на умения и учене през целия живот.
Кандидатите по втората покана се насърчават да включат в партньорските планове за действие и някоя от темите на Градския дневен ред на Европейския съюз, в това число: осигуряване на достъпни жилища, адаптиране към климатичните промени, интегриране на имигранти и бежанци, борба с бедността в градовете, дигитализацията, намиране на решения за устойчиво ползване на земята и природата, работни позиции и умения, подобряване качеството на въздуха, кръгова икономика (удължаване жизнения цикъл на продуктите), иновативни и отговорни обществени поръчки, градска мобилност, култура и културно наследство, енергиен преход и сигурност на обществените места.
Проектите ще се одобряват и изпълняват в две фази с обща продължителност 30 месеца. Допустимият максимален бюджет за един проект за мрежа за планиране на действия е 750 000 евро общо за двете фази. Първоначалният бюджет, отпускан за първа фаза на проекта, не трябва да надвишава 150 000 евро. Партньорите в проекти от по-слабо развитите региони, включително регионите в България, се съфинансират с 85% от ЕФРР. Проектните предложения трябва включват най-малко седем и не повече от 10 партньори от 28-те държави от Европейския съюз, Норвегия и Швейцария, бенефициенти на програмата. Поканата за набиране на проекти ще бъде отворена до 15:00 ч. на 17.04.19 г.
Дирекция „Управление на териториалното сътрудничество“ при Министерството на регионалното развитие и благоустройството, която е определена за Национален орган по Програма УРБАКТ ІІІ 2014-2020, ще сключва договори за предоставяне на национално съфинасиране в размер на 15% от одобрения бюджет на българските партньори в проекти и ще определя контрольори за извършване на верификация на разходите на българските партньори. Допустими партньори по програмата са „градове“ (общини), административни райони и други еквивалентни на тях, дефинирани, като публични местни власти, сдружения и местни агенции, които притежават правомощия да планират и прилагат специфични урбанистични политики.