През 2013 година денят, в който работещите у нас започват да печелят за себе си, е 1 май, изчислиха от Института за пазарна икономика (ИПИ). Така нареченият Tax Freedom Day се пада именно на неработния 1 май, отбелязват експертите. От 1 до 5 май пък са дните, през които държавата ще финансира дейността си с кредити или с други думи това е предварително предвидения в Бюджет 2013 дефицит. За данъкоплатците това ще се окажат дни за „отработване“ в полза на държавата.
Още: Инфлацията в България отново се ускори в края на 2024 г.
Още: ЕС обмисля забрана за руски втечнен газ и алуминий
Методологията да бъде изчислен денят, в който нацията изпълнява своите задължения към хазната, е проста – сравняват се консолидираните приходи (без помощите) в държавния бюджет с брутния вътрешен продукт (БВП) на страната.
Използват се само официалните данни на правителството. Помощите не се включват, тъй като те са основно европейски средства, а не идват от джобовете на българските данъкоплатци.
Според изчисленията на ИПИ през 2013 година българите ще изработят средно по 233 млн. лева за един календарен ден. Или поне така е заложено в Бюджет 2013, предаде БЛИЦ.
Още: Неочаквани данни за британската инфлация в края на 2024 г.
Още: Нов завой в цената на петрола след санкциите срещу руски танкери
Следователно необходими са 120 дни, за да бъдат изработени предвидените близо 27 млрд. лева приходи в бюджета. Петте дни за отработване трябва да донесат още 1,1 млрд. лева, колкото е заложеният бюджетен дефицит.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономист: Докога ще бъдем опашкари в Европейския съюз?
Редактор: Десислава Ушатова